Primas Galie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Znak galského primátu

Titul primas Galie přísluší arcibiskupům z Lyonu. Spolu s rouenským arcibiskupem a biskupem z Nancy-Toul se jedná o jednoho ze tří biskupů s titulem primas na území Francie. Z titulu nevyplývá žádná jurisdikce, jedná se o čestné postavení mezi ostatními francouzskými arcibiskupy.[1] Dne 22. října 2020 byl jmenován Mons. Olivier de Germay novým arcibiskupem lyonským.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Když se stalo křesťanství státním náboženstvím římské říše, byla s postupující christianizací zakládána biskupství v jejích velkých městech. V Lyonu (Auvergne-Rhône-Alpes), někdejším římském Lugdunu, bylo biskupství založeno již v průběhu 2. a na arcibiskupství bylo povýšeno v 3. století. Starobylým (arci)diecézím byl v některých případech pro zdůraznění jejich významu udělován tzv. primát, čestné postavení mezi ostatními biskupstvími, v dané církevní provincii, regionu nebo státu. Papež Řehoř VII. vytvořil titul galského primase papežskou bulou 19. dubna 1079.

V roce 2020 byla funkce arcibiskupa lyonského-primase Galie uprázdněna (tzv. sedisvakance). Ustanoven byl apoštolský administrátor lyonský Mons. Dubost, který však není arcibiskupem, ani primasem. Dne 22. října 2020 byl jmenován Mons. Olivier de Germay novým řádným arcibiskupem lyonským.

Primas Galie[editovat | editovat zdroj]

Lyonskému arcibiskupovi náleží titul metropolity církevní provincie, z čehož mu plynu nárok na užívání pallia, podle CIC kán. 435-438, titul primase pak upravuje kán. 439.[2]

V rámci církevní heraldiky využívá primas Galie schéma znaku pro patriarchu/primase. V drtivé většině případů je však užito kardinálské schéma, protože lyonští arcibiskupové jsou pravidelně jmenováni kardinály (mezi lety 1802–2020 byl z řádných arcibiskupů pouze jeden, který nebyl kreován kardinálem a dva apoštolští administrátoři).

V liturgickém průvodu je postaven naroveň patriarchům. V rámci římskokatolické církve ve Francii je primas Galie nejvyšší církevní dignitou.[3]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Primat des Gaules na francouzské Wikipedii.

  1. Primat des Gaules [online]. france-catholique.fr [cit. 2020-04-23]. Dostupné online. (francouzsky) 
  2. Kodex kanonického práva, kánony: 435-439 [online]. farnostzebrak.cz [cit. 2020-04-23]. Dostupné online. (česky) 
  3. Philippe Barbarin: l'itinéraire hors norme d'un évêque pas comme les autres [online]. lefigaro.fr [cit. 2020-04-23]. Dostupné online. (francouzsky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]