Přeskočit na obsah

Pravoslavný chrám svatého Cyrila a Metoděje (Praha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pohled na kostel z Resslovy ulice
Památník parašutistům v kryptě kostela

Pravoslavný katedrální chrám svatých Cyrila a Metoděje, do roku 1935 katolický kostel svatého Karla Boromejského, se nachází na rohu pražských ulic Resslova a Gorazdova na Novém Městě.

Stavba

Budova kostela je dílem barokních architektů Kiliána Ignáce Dienzenhofera a Pavla Ignáce Bayera z let 1730 až 1736. Je to významná sálová stavba původně zasvěcená sv. Karlu Boromejskému. Chrám byl součástí sousedního ústavního domova pro emeritní kněze, který byl roku 1783 zrušen a proměněn v kasárna a skladiště. V roce 1866 se budova stala součástí ČVUT. Roku 29. září 1935 byl kostel slavnostně zasvěcen sv. Cyrilu a Metodějovi a stal se sídlem pravoslavného biskupa Gorazda (občanským jménem Matěj Pavlík).

Kostel stojí na asi tři metry vyvýšené terase oproti okolním stavbám, jako důsledek terénních úprav okolí v 80. letech 19. století.

Dějiny

Za německé nacistické okupace se chrám sv. Cyrila a Metoděje významně zapsal do novodobých československých dějin. Ve zdejší kryptě se ukrývali parašutisté - příslušníci zahraničního odboje - kteří provedli atentát (operace Anthropoid) na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha. Zde také 18. června 1942 zemřeli. Mezi nimi škpt. Adolf Opálka, kpt. Jozef Gabčík, kpt. Jan Kubiš, kpt. Josef Valčík, por. Josef Bublík, por. Jan Hrubý, por. Jaroslav Švarc. Kromě mnoha dalších, kteří poskytli parašutistům pomoc, byli popraveni i představitelé pravoslavné církve a chrámu sv. Cyrila a Metoděje, kteří se přímo podíleli na ukrývání parašutistů - biskup Gorazd, farář Václav Čikl, kaplan Dr. Vladimír Petřek a předseda církevní obce Jan Sonnevend. Pravoslavná církev byla v Protektorátu v září roku 1942 zakázána.


Současnost

V současnosti chrám funguje pro potřeby pravoslavné církve, bohoslužby se zde konají: večerní - každou sobotu od 17 hodin a nedělní v 9.30 hodin. Kromě toho se konají bohoslužby podle církevního kalendáře. Duchovním správcem chrámu je dr. Jaroslav Šuvarský.

Místo smíření

Chrám byl také prohlášen jako místo česko-německého smíření.

Galerie

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Pravoslavný chrám svatých Cyrila a Metoděje na Wikimedia Commons