Pravěk útočí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pravěk útočí
Logo seriálu
Logo seriálu
Základní informace
Původní název Primeval
Žánry sci-fi, akční, dobrodružný, fantasy
Námět Adrian Hodges
Tim Haines
Režie Cilla Ware
Jamie Payne
Andrew Gunn
Nick Murphy
Hrají Douglas Henshall
Jason Flemyng
James Murray
Andrew-Lee Potts
Lucy Brown
Hannah Spearritt
Ciarán McMenamin
Laila Rouass
Ben Mansfield
Ruth Kearney
Alexander Siddig
Juliet Aubrey
Ben Miller
Skladatel znělky Dominik Scherrer
James Hannigan
Stephen McKeon
Angus Moncrieff
Země původu Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazyk angličtina
Počet řad 5
Počet dílů 36
Obvyklá délka 45 minut
Produkce a televizní štáb
Lokace Kanárské ostrovy, Londýn
Produkční
společnost
Impossible Pictures
Premiérové vysílání
TV stanice ITV1
Vysíláno 10. 2. 200728. 6. 2011
Oficiální webové stránky
Pravěk útočí na ČSFD IMDb TV.com

Pravěk útočí je britský sci-fi televizní seriál z let 20062011, který pojednává o anomáliích, jakýchsi bránách v čase. Anomáliemi pronikají pravěká stvoření do současnosti a záchranný tým to nemá vždy jednoduché.

Série[editovat | editovat zdroj]

V letech 20062015 bylo vyrobeno a odvysíláno pět sérií seriálu Pravěk útočí:

 • 1. série se začala vysílat v roce 2007 a má 6 epizod.
 • 2. série se začala vysílat v roce 2008 a má 7 epizod.
 • 3. série se začala vysílat v roce 2009 a má 10 epizod.
 • 4. série se začala vysílat v roce 2011 a má 7 epizod.
 • 5. série se začala vysílat taktéž v roce 2011 a má 6 epizod.

Dále vzniklo nepřímé kanadské pokračování Pravěk útočí: Nový svět (Primeval: New World) v roce 2013 a má 13 epizod. Po první řadě však byla produkce seriálu ukončena.

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

Postava Herec/čka Český dabing Série
1 2 3 4 5
Nick Cutter Douglas Henshall David Novotný ano ano část × ×
Stephen Hart James Murray Daniel Tůma ano ano × × ×
Connor Temple Andrew Lee Potts Michal Holán ano ano ano ano ano
Abby Maitland Hannah Spearritt Lucie Vondráčková ano ano ano ano ano
Helen Cutter Juliet Aubrey Miluše Šplechtová ano ano ano × ×
Claudia Brown Lucy Brown Nela Boudová ano × × × ×
Jenny Lewis Lucy Brown Nela Boudová × ano ano ano ×
James Lester Ben Miller Lukáš Hlavica ano ano ano ano ano

1. série[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

 • Nick Cutter (hraje Douglas Henshall): Vůdce týmu. Charizmatický profesor paleontologie na univerzitě. Je učitelem Connora a Stevena. Předpověděl zlomové linie v čase a to, že se anomálie mohou vracet. Manžel Helen, miluje Claudii.
 • Stephen Hart (James Murray): Nickův žák, nebojí se žádného monstra. Když je potřeba vzít do ruky zbraň, je to on kdo bojuje proti bytostem z pravěku.
 • Connor Temple (Andrew-Lee Potts; dabing: Michal Holán): Mladý student na univerzitě. Je to expert přes počítače, zodpovídá za elektroniku týmu. Postavil detektor anomálií a přístroj na uzavírání anomálií. Je zamilován do Abby.
 • Abby Maitland (Hannah Spearritt): Mladá zooložka, když je potřeba uspat dinosaura, je expert. Dříve pracovala v ZOO. Miluje Connora, i když si to nepřipouští.
 • Kapitán Tom Ryan (Mark Wakeling): Velitel vojáků pro boj s anomáliemi. Je odvážný a vždy připravený jednat.
 • Claudie Brown (Lucy Brown): Zodpovídá za organizaci akcí. Krásná žena.
 • James Lester (Ben Miller): Vedoucí projektu Anomálie. Nedůtklivý.
 • Helen Cutter (Juliet Aubrey): Manželka Nicka, měla milostnou aféru se Stevenem. Je zákeřná a často pracuje proti týmu.

Stručný obsah[editovat | editovat zdroj]

1. díl

Gorgonopsid z období permu pronikne anomálií spolu s coelurosauravem Rexem a scutosaurem. Nick Cutter a jeho tým budou vyšetřovat na místo výskytu anomálie. Rex ale nestihne anomálii, která se zavře, tak si ho Abby vezme.

2. díl

V metru se objeví další anomálie, ze které proniknou obří pavouci a zabijácká stonožka Arthropleura. Cutter tam ale zůstane a uslyší Helen. Stephen ho půjde hledat a obří stonožka ho kousne. Stephen bude umírat, ale Helen ho uvidí a řekne mu, že na Nicka čeká na druhé straně anomálie. Nick si dá na ruku váček a stonožka se do něj zakousne. Stonožku nakonec zabijí a Stephena zachrání.

3. díl

Ve třetím díle 1. série se anomálií do našeho světa dostane Mosasaurus. Nick odhalí, že se anomálie mohou pohybovat. Jako první se mososaurus dostane do plaveckého bazénu, kde sežere plavce. Pak ale zmizí a objeví se ve vodní nádrži. Tam vyplavou zbytky těla plavce. Anomálii pak pod vodou najdou. Jeden potápěč proplaval do anomálie, za ním mososaurus, a pak se anomálie zavře. Anomálie se otevře ve sklepě jedné ženy. Žena si myslí, že jí teče pračka a zavolá instalatéra, který zemře. Objeví ale ještě jedno tělo. Tělo patří potápěči, který proplaval do anomálie a okolo ruky měl ovázaný kapesník, na kterém bylo napsáno HC. Nick ví, že kapesník patří Helen a dostane rozkaz jí přivést, ale nepřivede ji. Lestrovi vojáci jí tedy budou muset donutit násilím a Helen přivedou.

4. díl

V dalším díle jim Helen zalže a uteče do anomálie. Z anomálie vyběhnou ptáci dodo. Connorovi přátelé si jednoho doda vezmou a dodo klovne Toma. Tím na Toma přenese parazita. Tom se přestane ovládat, ale bude se snažit bojovat. Tom nakonec zemře.

5. díl

Anomálie se otevře na nebi. Anomálií pronikne pteradon a hejno anurognatů. Pteranodonta uspí a zjistí, že on golfistu nezabil. Klaudii Brownovou praští pterodaktyl a ona utrpí otřes mozku. Nick jde do sanitky pro mobil a Claudii zachrání Helen. Pteranodonty zabijí.

6. díl

V posledním díle 1. série Helen Lestrovi a Nickovi řekne, že tentokrát přijde predátor z budoucnosti. Predátor zabije tři muže a jednoho lva. Nick a jeho tým spolu se psi najdou jeho skrýš, ve které spatří šokující objev. Predátor má mláďata. U mláďat najdou oběti predátora. Predátor pak na ně zaútočí, Nick ho zabije a mládě použije na vyhledání anomálie. Pitva prokáže, že predátor je samec a matka malých predátorů skočí do anomálie. Samice predátora zabije kapitána Ryana a Cutter náhle pochopí, že dříve našli jeho hrob (1. díl). Poté Gorgonopsid samici predátora zabije. Nick si bude myslet, že mláďata jsou mrtvá, ale nebudou, dvě přežijí, čímž se lehce změní běh dějin lidstva. Když se Nick vrátí domů, zjistí, že Klaudie zmizela a nikdo jí nezná.

2. série[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

Stručný obsah[editovat | editovat zdroj]

1. díl

První díl začíná souhrnem toho, co se stalo v předchozím díle. Cutter, který se vrátil jako jediný skrz anomálii, zjišťuje, že něco není v pořádku. Kromě vztahu, který byl mezi Stephenem a Helen, který vyšel najevo, došlo k několika změnám. Claudii Brownovou nikdo neviděl ani ji nezná. Operace Anomálie má své centrum. Místo Claudie je zde jistý Oliver Leek, který jak se později ukáže má s anomáliemi své vlastní plány. Tým musí vyřešit další anomálii, která se objeví v nákupním centru. Skrz ni projdou dva odlišní prehistoričtí dravci z období křídy. Na konci dílu se k týmu připojí jistá Jennifer "Jenny" Lewisová. Ta je neuvěřitelně podobná Claudii, což profesora Cuttera ze začátku dost mate.

2. díl

V druhém dílu se tým spolu s Jenny musí postarat o invazi prehistorických červů, kteří začnou řádit v jedné firmě, která sídlí ve velkém mrakodrapu. Jenny moc nevěří tomu, čím se centrum zabývá a že jde o dinosaury, dokud se nepřesvědčí sama. Ve videopůjčovně začne Connora balit jedna holka, Caroline, i když se zdá, že mu nejde jen o něj. U Stephena doma se objeví Helen a komplikuje mu život. Zdá se, že zase něco chystá. Nakonec jsou červi poraženi.

3. díl

Ve třetím dílu se objeví v parku "Blue Sky", které je plné lidí, šavlozubý tygr. Utajení bude hodně těžké. Zjistí ale, že místní žena Valerie, má tohoto šavlozubého tygra jako domácího mazlíčka a snaží se ho vychovat už od doby, kdy se tu objevil. Proto není po anomálii ani památky. Šavlozubý tygr napadne tým na příkaz Valerie. Jenže jako prehistorický tvor se nedá zdomácnět a Valerii zabije. Poté je také zabit. Na konci se Caroline setkává s Leekem a je jasné, že pro něj špehuje Connora i to co dělá.

4. díl

Nová anomálie se objeví a zase zmizí v bazénu. Po čase se objeví v jezeře. Všechny ohrožuje budoucí stádium žraloka. Ukáže se ale, že za zmizením lidí nestojí. Abby se nelíbí, že Caroline s nimi tráví příliš moc času. Zjistí, že je tady ještě jiný tvor, nějaký mořský savec. Cutter zjistí, že je sleduje muž s obchodního centra, který by měl být mrtvý. Mezitím Abby unese stvoření do vody. Nick a Stephen se pohádají. Lester ale rozhodne, že dál bude velet Stephen. Connor neunese, že se za jeho názor nikdo nepostaví, ale nakonec se rozhodne Cutterovi pomoct v hledání. Ve skladišti najdou anomálii, Abby a ostatní. Connor se snaží Abby zachránit sám, ale stvoření ji odnese skrz anomálii. Connor je sleduje. Na druhé straně se snaží Abby vytáhnout zpět na útes. Jenže Abby ho stahuje sebou. Connor ji řekne, že ji miluje a nehodlá ji pustit. V poslední chvíli přijde na pomoc Nick i Stephen a dostanou se zpět. Když se ho Abby na to zeptá, snaží se, aby to vyznělo jinak. Na konci se ukazuje Leek, který je ve spojení s Helen, která, jak se zdá, všemu šéfuje.

5. díl

V pátém dílu se anomálie objeví na staveništi u obytné zóny. Do anomálie ale vleze pes s malou holkou. Poté ji Nick se Stephenem jdou zachránit, ale oba i s malou dívkou uvíznou v pravěku. Nikdo však netuší že pod písečnými dunami se skrývá hejno obřích škorpionů. Poté se zase otevře anomálie a dostanou se zase do přítomnosti.

6. díl

V dalším dílu se anomálie otevře přímo na dálnici a projde jí do naší doby mamut. Když se Nickův tým snaží mamuta dostat do jeho doby, tak se anomálie uzavře a mamut zůstane v naší době, a tak ho převezou do střediska a začnou pátrat po tom, kdo sabotoval detektor (viz 5. díl). Přijdou na to, že to byl Leek. Na konci je Leek zavede do své skrýše a když rozsvítí, tak všichni vidí, že ukrývá dinosaury.

7. díl

V posledním dílu druhé série se snaží Leeka zastavit, ale Nick vypne neuronové svorky a predátoři z budoucnosti zabijí Leeka. Dál se snaží predátor zastavit, a tak vymyslí plán, ale ten nejde uskutečnit tak, aby nikdo nezemřel. Proto se Stephan obětuje, aby se predátoři zničili navzájem. A potom se koná jeho pohřeb. Na konci dílu Helen povolá muže, kteří jsou naprosto identičtí (pracoval v obchoďáku, viz 1. díl).

3. série - stručný obsah[editovat | editovat zdroj]

1. díl

Od posledních událostí už uběhl rok, ale to nic nemění na nebezpečné situaci. Při egyptské výstavě v muzeu anomálií projde Pristichampsus a dělá problémy. Nick Cutter a tým ho musejí zastavit.

2. díl

Anomálií prochází skupina podivně maskujících se zvířat z budoucnosti a tým má s nimi opět plné ruce práce.

3. díl

Anomálie se otevře v nemocnici a směřuje do období Permu, odkud do našeho světa vnikne skupina Diictodonů. Týmu v jejich zadržení brání Hellen Cutter, která nakonec svého manžela Nicka zastřelí.

4. díl

Novinář Mick Harper (viz 6. epizoda 2. série a 3. epizoda 3. série) ukradne detektor anomálií z Jennynina auta a spolu se svým týmem anomálii vypátrá v hangáru letiště. Společníky mu dělá rázná Katherine Kanavanagh, expert na divokou přírodu Nigel Marven (hraje sám sebe) a štáb z Evening News. Connor a Jenny se je vydají zastavit, ale Harper je uzavře v jakési místnosti a nemohou ven. Později anomálií projde malý dinosaurus, kterého Nigel identifikuje jako Velociraptora, ale když si ho chce pohladit, dinosaurus jej kousne a uteče zpět do anomálie. Následně trhlinou projde Giganotosaurus, Nigela sežere a zaútočí na zbytek štábu. Naštěstí Connorovi a Jenny pomůže policista Danny Quinn, který se po Cutterově smrti stává vůdcem týmu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]