Průmyslově zpracované potraviny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fastfoodové hamburgery, hranolky, nápoje, saláty, nugety i zmrzliny jsou silně průmyslově zpracované potraviny s řadou chemických aditiv, cukrem a solí
Švýcarská nadnárodní korporace Nestlé je z hlediska tržní kapitalizace největší potravinový koncern na světě.[1]
Zpracované maso

Průmyslově zpracované potraviny, ultrazpracované nebo terciárně zpracované potraviny jsou potraviny komerčně vyrobené průmyslovým zpracováním potravinových surovin za účelem zjednodušit a zlevnit jejich výrobu, skladování, přípravu a konzumaci a zároveň upravit jejich chuť. Zpracované potraviny jsou snadno dostupné kvůli typicky dlouhé skladovatelnosti a snadno konzumovatelné díky jejich zpracování.

Takové potraviny obvykle obsahují potravinářské přídatné látky (aditiva), vysoké množství soli, cukru a jejich konzumace je spojena s zvýšeným rizikem rakoviny[2] a různých civilizačních chorob. Výrobci ultrazpracovaných potravin jsou typicky korporace, jejichž prioritou je finanční zisk, ne zdraví zákazníků nebo výživová hodnota potravin.

Co jsou ultrazpracované potraviny[editovat | editovat zdroj]

Ultrazpracované, průmyslově nebo terciárně zpracované potraviny se liší od čerstvých, sušených a čerstvě tepelně zpracovaných (primárně zpracovaných) potravin – studené jídlo a tepelně připravené jídlo (vařené, pečené, apod.) z čerstvých surovin (čerstvá zelenina a ovoce, maso, obiloviny jako ovesné vločky, rýže, luštěniny, mléko, vejce, ořechy apod.) – ale také od standardně sekundárně zpracovaných potravin jako jsou kysané zelí a nakládané okurky (zpracovaná zelenina), ovocná marmeláda, kompot nebo víno (zpracované ovoce), sýr a jogurt (zpracované mléko), čerstvý chléb (zpracované obiloviny) apod.

Terciárně zpracované potraviny jsou vytvořeny průmyslovými procesy během kterých jsou suroviny komplexně upraveny nebo rozloženy a následně použity k vytvoření nových výrobků ke konzumaci: proces během kterého ztratí látky, které jsou nezbytné pro zdravou výživu[3] jako je vláknina či různé mikronutrientyvitamíny, minerály apod. Obvykle obsahují potravinářské přídatné látky (aditiva), vysoké množství soli, cukru a jejich konzumace je spojena s zvýšeným rizikem rakoviny[2] a různých civilizačních chorob jako obezita, cukrovka a současná podvýživa v oblasti mikronutrientů a vitamínů; trávicí a jiné dysfunkce kvůli nedostatku vlákniny nebo nadbytku cukru apod.

Mezi ultrazpracované potraviny patří mimo jiné:

  • Sériově vyráběné balené chleby a buchty[2]
  • Sladké nebo slané zabalené sušenky, snacky včetně brambůrek[2]
  • Čokoládové tyčinky a sladkosti[2]
  • Slazené nápoje[2]
  • Masové koule, kuřecí a rybí nugety[2]
  • Instantní nudle a polévky[2]
  • Zmrazená nebo připravená jídla[2]
  • Potraviny vyrobené převážně nebo zcela z cukru, olejů a tuků[2]
  • Fastfoodové burgery a sendviče, nugety, hranolky, nápoje[4]

Mnohdy jsou zpracované potraviny určeny k přímé konzumaci (např. sendviče). Jindy se může jednat o polotovar. Ultrazpracované potraviny mohou být ale také použity k výrobě dalšího jídla nebo v restauracích.

Průmyslově zpracované potraviny se staly pevnou součástí hektického života moderní společnosti.[5] Někdy jsou kritizovány z hlediska chuti, vzhledu a konzistence,[6] jindy jako jeden z prvků nezdravého životního stylu.[7] Na jejich oblibě se tím mnoho nemění.[8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]