Průmyslově zpracované potraviny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Průmyslově zpracované potraviny

Průmyslově zpracované potraviny, ultrazpracované nebo terciárně zpracované potraviny jsou potraviny komerčně vyrobené průmyslovým zpracováním potravinových surovin za účelem zjednodušit a zlevnit jejich výrobu, skladování, přípravu a konzumaci a zároveň upravit jejich chuť. Zpracované potraviny jsou snadno dostupné kvůli typicky dlouhé skladovatelnosti a snadno konzumovatelné díky jejich zpracování. Takové potraviny obvykle obsahují potravinářské přídatné látky (aditiva), vysoké množství soli, cukru a jejich konzumace je spojena s zvýšeným rizikem rakoviny[1] a různých civilizačních chorob.

Co jsou ultrazpracované potraviny[editovat | editovat zdroj]

Ultrazpracované, průmyslově nebo terciárně zpracované potraviny se liší od čerstvých, sušených a čerstvě tepelně zpracovaných potravin (čerstvá zelenina a ovoce, vařené či pečené maso, ovesné vločky, sušené luštěniny jako fazole, čočka apod.) ale také od standardně sekundárně zpracovaných potravin jako jsou kysané zelí a nakládané okurky (zpracovaná čerstvá zelenina), ovocná marmeláda, kompot nebo víno (zpracované ovoce), sýr a jogurt (zpracované mléko), čerstvý chléb (zpracované obiloviny) apod. Terciárně zpracované potraviny jsou vytvořeny průmyslovými procesy během kterých jsou suroviny komplexně upraveny nebo rozloženy a následně použity k vytvoření nových výrobků ke konzumaci: proces během kterého ztratí látky, které jsou nezbytné pro zdravou výživu.[2] Obvykle obsahují potravinářské přídatné látky (aditiva), vysoké množství soli, cukru a jejich konzumace je spojena s zvýšeným rizikem rakoviny[1] a různých civilizačních chorob.

Sladké tyčinky jsou příkladem průmyslově zpracované potraviny

Mezi ultrazpracované potraviny patří mimo jiné:[1]

 • Sériově vyráběné balené chleby a buchty
 • Sladké nebo slané zabalené občerstvení včetně brambůrek
 • Čokoládové tyčinky a sladkosti
 • Slazené nápoje
 • Masové koule, kuřecí a rybí nugety
 • Instantní nudle a polévky
 • Zmrazená nebo připravená jídla
 • Potraviny vyrobené převážně nebo zcela z cukru, olejů a tuků

Mnohdy jsou zpracované potraviny určeny k přímé konzumaci (např. sendviče). Jindy se může jednat o polotovar. Ultrazpracované potraviny mohou být ale také použity k výrobě dalšího jídla nebo v restauracích.

Průmyslově zpracované potraviny se staly pevnou součástí hektického života moderní společnosti.[3] Někdy jsou kritizovány z hlediska chuti, vzhledu a konzistence,[4] jindy jako jeden z prvků nezdravého životního stylu.[5] Na jejich oblibě se tím mnoho nemění.[6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c James Gallagher. Ultra-processed foods 'linked to cancer' (anglicky). BBC News. Zveřejněno 15. února 2018.
 2. Nutritional consequences of food processing.
 3. http://blog.abchistory.cz/cl53-catering-a-convenience-aneb-jidlo-ve-vanickach.htm
 4. http://blog.abchistory.cz/cl54-catering-a-convenience-aneb-jidlo-ve-vanickach-ii.htm
 5. http://www.vitalia.cz/clanky/polotovar-konvenience/
 6. http://eregal.ihned.cz/c1-54163960-convenience-potraviny-neztraci-sve-priznivce

Související články[editovat | editovat zdroj]