Přeskočit na obsah

Porto Santo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Porto Santo
Mapa ostrova Porto Santo
Mapa ostrova Porto Santo

Mapa ostrova Porto Santo
Porto Santo
Porto Santo
StátPortugalskoPortugalsko Portugalsko
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Porto Santo je portugalský ostrov ležící v Atlantském oceánu asi 43 km severovýchodně od ostrova Madeira. Má protáhlý tvar (na délku 11 km, největší šířka 6 km) a rozlohu 42,17 km². Nejvyšším vrchem je Pico do Facho (516 m). V roce 2004 zde žilo 4388 stálých obyvatel. Hlavním městem je Vila Baleira (3000 obyvatel). Ostrov je součástí portugalské autonomní oblasti Madeira.

Ostrov objevili v roku 1418 Portugalci João Gonçalves Zarco, Tristão Vaz Teixeira a Bartolomeu Perestrelo, když sem jejich lodě zanesla bouře. Malou zátoku na jižním pobřeží, kde v bouři přistáli, nazvali Porto Santo (svatý přístav). Bartolomeu Perestrelo dostal ostrov od prince Jindřicha Mořeplavce do léna (po zřízení kapitánií darovacím dopisem z roku 1445). Perestrelova dcera se později provdala za Kryštofa Kolumba.

První století osídlování provázely obtíže způsobené nedostatkem vody pro zavlažování a častými útoky pirátů. Osídlenci ostrov zbavili původního, převážně suchomilného nízkého porostu, porazili stromy a dovezli králíky a dobytek. Začala eroze půdy. Pohromou pro místní zemědělství a vinice pak byly kobylky v polovině 19. století. Až počátkem 20. století začaly pokusy o nové zalesnění. Na náhorní plošině se pěstovalo obilí, které se zde pomocí větrných mlýnů i zpracovávalo (kdysi zde bylo 36 mlýnů). Ránu místnímu zemědělství dala výstavba letiště NATO, které zabralo značnou rozlohu půdy. Letiště bylo dáno do provozu roku 1960 a délka rozjezdové dráhy je více než 4000 metrů.

Pohled na hlavní město Vila Baleira a pláž.
Praia Dourada, v pozadí přístav.

Ostrov Porto Santo, stejně jako všechny ostrovy Makaronésie, vznikl vulkanickou činností. Přesto zdejší 9 km dlouhá zlatá pláž (Praia Dourada) má žlutý, až bílý písek. Ten je tvořen rozdrolenými skořápkami korálů. V jednotlivých etapách vulkanické činnosti bylo zdviženo do výše mořské dno s koloniemi korálů. Jejich erozí vzniklý písek je sfoukáván na závětrnou, tedy jižní stranu ostrova. Písek má léčivé účinky, na ostrově fungují i léčebná zařízení, která jej využívají. Malou světlou písečnou pláž najdeme i na východním pobřeží v zátoce Calhau da Serra de Fora.

Za jasného počasí lze z kopců na ostrově vidět v dálce ostrov Madeira a ostrovy Desertas. Dnes na Porto Santo prosperuje především turistický průmysl a částečně i vinařství. Existuje zde golfové hřiště. Teplota se celoročně pohybuje mezi 18 až 27 stupni Celsia.

Ostrov má každodenní lodní spojení s ostrovem Madeira. Původně zde bylo jen 102 metry dlouhé molo vyčnívající do moře. Koncem 20. století byl vybudován chráněný přístav.

Letecké spojení z Madeiry trvá asi 20 minut.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]