Portál:Třebíčsko/Článek/2009

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Archiv článků měsíce Portálu Třebíčsko za rok 2009

11[editovat zdroj]

Založení článku: 17. 8. 2006, Bilboq
Významní přispěvatelé: Ria


Kaple v Kojeticích
Kaple v Kojeticích

Kojetice (něm. Kojetitz, odvozeno od osobního jména Kojata, jinak také Kojetice na Moravě, s předložkou 2. pád do Kojetic, 6. pád v Kojeticích) je obec nacházející se ve střední části okresu Třebíč, v kraji Vysočina. Kojetice leží na řece Rokytné 7, 5 km jihozápadně od bývalého okresního města Třebíče a 9 km severozápadně od Jaroměřic nad Rokytnou. Nadmořská výška obce se pohybuje mezi 480 m n. m. (rybník Pod Šibenem) a 514 m n. m. (vrchol jižně od Kojetic).

Kojetice mají k roku 2009 454 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1349. Samotná obec dnes leží v údolí. Na návrší k zámku Sádku je druhá část obce nazývaná Chalupy. Ke Kojeticím přiléhá také nádraží, které je od obce odděleno a stojí 1 km jižním směrem za vesnicí.

Nedaleko obce se nachází hrad Sádek, pod kterým vznikly nejsevernější vinice znojemského vinařského regionu. Součástí tohoto „vinařského a kulturního centra“ je hotel s restaurací, vinné sklepy, vinotéka, amfiteátr a přírodní park s naučnou stezkou. Obec má také své koupaliště, které leží vedle silnice do Třebíče. (více…)

12[editovat zdroj]

Založení článku: 5. 11. 2005, Frettie
Významní přispěvatelé: Ria, Nostrifikator


Třebíč-Vnitřní Město z Masarykovy vyhlídky na Hrádku
Třebíč-Vnitřní Město z Masarykovy vyhlídky na Hrádku

Třebíč (zvuk Třebíč [ˈtr̝̊ɛbiːtʃ]IPA, rod ženský, ale původně mužský, německy Trebitsch) je město s rozšířenou působností, nacházející se na západě Moravy, v jihovýchodní části kraje Vysočina, a je po Jihlavě jeho druhým největším městem. Leží na řece Jihlavě 30 km jihovýchodně od krajského města Jihlavy a 56 km západně od bývalého zemského města Brna. Nadmořská výška města se pohybuje mezi 392 m n. m. (u Palečkova mlýna při řece Jihlavě) a 503 m n. m. (Strážná hora s Kaplí Povýšení sv. Kříže).

Třebíč má k roku 2009 38 678 obyvatel. Počátky města souvisí se založením benediktinského kláštera nad řekou Jihlavou roku 1101, na jehož místě se dnes nachází zámek. První písemná zmínka o městě, kterou je listina opata Martina, pak pochází z roku 1277. Městská práva obdrželo město od markraběte Karla roku 1335, díky tomu získalo i právo opevnit se hradbami a příkopy. V dobách svého největšího rozmachu byla Třebíč po Olomouci a Brně nejvýznamnějším střediskem na Moravě, statky zdejšího kláštera dosahovaly téměř až k Opavě. Počet obyvatel začal vzrůstat až po druhé světové válce spolu s výstavbou rodinných domů a následně velkých panelových sídlišť, z velké části coby domovů pro zaměstnance nově budované elektrárny v Dukovanech. Dnes je Třebíč důležitým centrem západní Moravy a okresu Třebíč.

Rozloha Třebíče činí 56 km2 a město je členěno do 17 částí, z nichž se 10 nachází přímo ve městské zástavbě a zbylých 7 v blízkém okolí. V roce 2008 bylo zveřejněno usnesení rady města, že město Třebíč hodlá usilovat o dosažení titulu statutárního města. (více…)