Pomník dětským obětem války

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pomník dětským obětem války
Autor Marie Uchytilová
Jiří Václav Hampl
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pomník dětským obětem války je figurální sousoší umístěné v blízkosti Památníku Lidice. Je věnované lidickým dětem, o kterých se předpokládá, že byly zavražděny ve vyhlazovacím táboře Chelmno.

Pomník je dílem Marie Uchytilové a Jiřího Václava Hampla. Myšlenka vytvořit tento monument pochází od Marie.

Od myšlenky k realizaci vedla cesta natolik složitá a vyčerpávající, že sochařka za ni zaplatila cenu nejvyšší. Léta se pohybovala o francouzských holích a byla celkově vážně nemocná. Po její smrti v listopadu 1989 dílo dokončil sám J. V. Hampl.

Pro památník byl zbudován odpovídající atelier. Manželé zakoupili menší chaloupku a rodiče J. V. Hampla k němu darovali sousední pozemek nezbytný k tak rozsáhlé stavbě. Se sochami se opravdu začalo v roce 1969.

Této práci se oba v podstatě obětovali. Ostatní jejich tvorba začala být jaksi druhotná.

Největší újmu právě v této souvislosti utrpěl J. V. Hampl, který se nemohl dostatečně věnovat pouze výhradně vlastní výtvarné tvorbě. Zejména po smrti manželky ještě dva roky sám dokončoval a retušoval jednotlivé sochy ze sousoší a 10 let dílo realizoval.

Detail

Sousoší má ještě dalšího spoluautora. S oběma umělci pracoval v atelieru také výtvarník, malíř a grafik Miloslav Křišta. Ten zhotovoval kresby sousoší v životní velikosti z různých pohledů. Také se podílel mnoho let na nejrůznějších pracích spojených s těžkou sochařskou prací. Po odlití byly jednotlivé modely soch poškozeny, musely být tedy znovu retušovány, což představovalo další rok práce. Celé sádrové sousoší daroval J. V. Hampl Muzeu severního Plzeňska – Mariánské Týnici, kde bylo do roku 2015 v kostele Zvěstování Panny Marie vystaveno. Také tomuto muzeu daroval soubor děl M. Uchytilové, prací společných – medailí, soch a modelů. Muzeum soubor díla M. Uchytilové a J. V. Hampla rozpustilo a stálou výstavní síň zrušilo. Model památníku Lidických by měl být umístěn na severní Moravě, osud jednotlivých drobných prací, medailí, reliéfů, písemných, fotografií a dokumentů není znám.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]