Pomník dětských obětí války

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pomník dětským obětem války
Základní údaje
AutorMarie Uchytilová
Jiří Václav Hampl
Umístění
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pomník dětských obětí války je figurální sousoší umístěné v blízkosti Památníku Lidice. Je věnované lidickým dětem, o kterých se předpokládá, že byly zavražděny ve vyhlazovacím táboře Chelmno.

Pomník je dílem Marie Uchytilové a Jiřího Václava Hampla. Myšlenka vytvořit tento monument pochází od Marie.

Od myšlenky k realizaci vedla cesta natolik složitá a vyčerpávající, že sochařka za ni zaplatila cenu nejvyšší. Léta se pohybovala o francouzských holích a byla celkově vážně nemocná. Po její smrti v listopadu 1989 dílo dokončil sám J. V. Hampl.

Pro památník byl zbudován odpovídající atelier. Manželé zakoupili menší chaloupku a rodiče J. V. Hampla k němu darovali sousední pozemek nezbytný k tak rozsáhlé stavbě. Se sochami se opravdu začalo v roce 1969.

Této práci se oba v podstatě obětovali. Ostatní jejich tvorba začala být jaksi druhotná. Největší újmu právě v této souvislosti utrpěl J. V. Hampl, který se nemohl dostatečně věnovat pouze výhradně vlastní výtvarné tvorbě.[zdroj?] Zejména po smrti manželky (v roce 1989) ještě dva roky sám dokončoval a retušoval jednotlivé sochy ze sousoší a 10 let dílo realizoval.

Prvních 30 soch (celkem je 82 soch) bylo instalováno v roce 1995, posledních sedm o pět let později.

Detail

Sousoší má ještě dalšího spoluautora. S oběma umělci pracoval v atelieru také výtvarník, malíř a grafik Miloslav Křišta. Ten zhotovoval kresby sousoší v životní velikosti z různých pohledů. Také se podílel mnoho let na nejrůznějších pracích spojených s těžkou sochařskou prací. Po odlití byly jednotlivé modely soch poškozeny, musely být tedy znovu retušovány, což představovalo další rok práce. Celé sádrové sousoší daroval J. V. Hampl Muzeu severního Plzeňska – Mariánské Týnici, kde bylo do roku 2015 v kostele Zvěstování Panny Marie vystaveno. Také tomuto muzeu daroval soubor děl M. Uchytilové, prací společných – medailí, soch a modelů. Muzeum soubor díla M. Uchytilové a J. V. Hampla rozpustilo a stálou výstavní síň zrušilo. Model památníku Lidických by měl být umístěn na severní Moravě, osud jednotlivých drobných prací, medailí, reliéfů, písemných, fotografií a dokumentů není znám.
Krádež sochy malého dítěte (třetí zprava) byla zjištěna 19.11.2010, ale již 17.1.2011 byla nahrazena novým odlitkem. Odlitek zhotovený technologií se silikonovým kaučukem stál jen 30 000 korun, jelikož sochař Oldřich Hejtmánek se vzdal nároků na honorář.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]