Podostemaceae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Podostemaceae

Apinagia longifolia
Apinagia longifolia
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: malpighiotvaré (Malpighiales)
Čeleď: Podostemaceae
Apinagia longifolia
Mourera fluviatilis
Rhyncholacis penicillata

Podostemaceae je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu malpighiotvaré (Malpighiales).

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Jednoleté nebo vytrvalé vodní byliny, připomínající vzhledem mořské řasy. Na bázi rostliny je většinou plochý stélkovitý útvar kořenového nebo stonkového původu. Z přísavek na kořenech je vylučován lep na bázi polysacharidu, kterým se rostlina přichycuje k podkladu. Stonek je různých forem, může být sploštělý nebo dlouhý a úzký, větvený nebo nevětvený. Listy jsou střídavé, dvouřadé až trojřadé, jednoduché, vidličnatě rozdělené nebo různě laločnaté až složené. Květy jsou oboupohlavné, malé, jednotlivé nebo v úžlabních svazečcích či klasech, s nerozlišeným okvětím v počtu 1 až 25 plátků. Okvětní plátky jsou šupinovité, čárkovité nebo lžicovité a vyrůstají okolo semeníku nebo z jedné jeho strany. Tyčinky jsou v počtu 1 až 35, volné nebo srůstající ve spodní části v andropodium. Semeník je svrchní, srostlý ze 2 nebo 3 plodolistů a se stejným počtem přihrádek. Plodem je mnohasemenná tobolka.

Některé znaky čeledi jsou mezi dvouděložnými unikátní: chybějící dvojité oplození a endosperm, redukovaný vývoj zárodečného vaku a přítomnost nucelárního plasmodia.

Podostemaceae jsou největší čeledí striktně vodních rostlin.

Čeleď zahrnuje asi 270 druhů v 50 rodech. Je rozšířena v tropech celého světa. Druh Podostemum ceratophyllum jako jediný přesahuje do mírného pásu (Severní Amerika). Zástupci čeledi se vyskytují v řekách s kolísající vodní hladinou, ponejvíce na skalách v prudších tocích a ve vodopádech na otevřených, slunných stanovištích.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V Cronquistově i Tachtadžjanově systému byla čeleď Podostemaceae řazena do samostatného řádu Podostemales v rámci podtřídy Rosidae. Dahlgren ji řadil do řádu lomikamenotvaré (Saxifragales).

Podle kladogramů APG je sesterskou skupinou této bizarní čeledi čeleď třezalkovité (Hypericaceae).

Využití[editovat | editovat zdroj]

Některé druhy jsou v sušší sezóně využívány lokálně jako krmivo pro dobytek. Prášek z listů Rhyncholacis je v Amazonii používán jako pálivé koření a popel jako náhrada soli.

Seznam rodů[editovat | editovat zdroj]

Angolaea, Apinagia, Butumia, Castelnavia, Ceratolacis, Cladopus, Dalzellia, Devillea, Dicraeanthus, Dicraeia, Diplobryum, Djinga, Endocaulos, Farmeria, Griffithella, Heterotristicha, Hydrobryum, Indotristicha, Jenmaniella, Ledermanniella, Leiothylax, Letestuella, Lonchostephus, Lophogyne, Macarenia, Macropodiella, Malaccotristicha, Marathrum, Mniopsis, Monostylis, Mourera, Oserya, Paleodicraeia, Podostemum, Pohliella, Polypleurella, Polypleurum, Rhyncholacis, Saxicolella, Sphaerothylax, Stonesia, Thelethylax, Torrenticola, Tristicha, Tulasneantha, Weddellina, Willisia, Winklerella, Zehnderia

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Smith N. et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton Univ. Press, 2003. ISBN 0-691-11694-6.
  • Berry P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. VIII). Timber Press, 2004. ISBN 1-930723-36-9.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]