Přeskočit na obsah

Delfínovcivití indičtí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Platanistidae)
Jak číst taxoboxPlatanistidae
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádsudokopytníci (Cetartiodactyla)
Infrařádkytovci (Cetacea)
Malořádozubení (Odontoceti)
Čeleďdelfínovcivití indičtí (Platanistidae)
Gray, 1846
RodPlatanista
Wagler, 1830
Druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Delfínovcivití indičtí[1] (Platanistidae) je čeleď říčních delfínů, do které se řadí jediný rod Platanista se dvěma recentními zástupci z Jižní Asie, a sice delfínovcem induským a ganžským. Jak už názvy druhů napovídají, delfínovec induský žije v řece Indus a jeho přítocích, delfínovec ganžský v řece Ganze.

Systematika[editovat | editovat zdroj]

Skupina Platanistidae, česky kdysi překládáno jako delfínovcovití,[2] původně sdružovala všechny tehdy známé říční delfíny, a sice delfínovce amazonského, čínského, ganžského a laplatského.[3] V tomto pojetí tedy skupina delfínovcovitých byla identická se skupinou říčních delfínů (později ještě došlo k vydělení delfínovce induského do samostatného druhu a delfínovec amazonský se také dále rozdělil). S podrobným genetickým a morfologickým výzkumem se však začaly ukazovat hluboké rozdíly, které mezi říčními delfíny panují, a celá skupina se prokázala jako polyfyletická. Delfínovec laplatský začal být řazen do samostatné čeledi Pontoporiidae, delfínovec amazonský do čeledi Iniidae, a delfínovec čínský do čeledi Lipotidae.[4][5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ZIMA, J.; MACHOLÁN, M. Systém a fylogeneze savců. 1. vyd. Praha: Academia, 2021. 570 s. ISBN 978-80-200-3215-7, ISBN 80-200-3215-0. S. 316–323. 
  2. Kiefner 2002, s. 287.
  3. Kiefner 2002, s. 287-289.
  4. List of Marine Mammal Species and Subspecies. marinemammalscience.org [online]. Society for Marine Mammalogy [cit. 2022-10-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. SECCHI, Eduardo R. Life history and ecology of franciscana, pontoporia blainvillei (cetacea, pontoporiidae). In: RUIZ-GARCÍA, Manuel; SHOSTELL, Joseph. Biology, Evolution and Conservation of River Dolphins within South America and Asia. New York, US: Nova Science Publishers Inc, 2010. Dostupné online. Kapitola 16. (anglicky)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

česky
  • KIEFNER, Ralf, 2002. Velryby a delfíni: Kytovci celého světa. Uherské Hradiště: Rajzl. ISBN 8090317103. 
  • MAZÁK, Vratislav, 1988. Kytovci. Praha: Státní zemědělské nakladatelství. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]