Planty (Krakov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Planty
Planty Garden, pavilion, Old Town, Krakow, Poland.JPG
LokalitaKrakov, PolskoPolsko Polsko
Zeměpisné souřadnice
Založeno1822
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Krakovské Planty za úsvitu. Pohled na ulici K. Olszewského a budovu Collegium Novum

Planty je park v Krakově, který ohraničuje centrum města zvané Stare Miasto. Park byl založen v letech 18221830 na místě bývalých středověkých hradeb. Má rozlohu 21 hektarů a délku 4 km.

Vznik a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Planty obklopující Stare Miasto

Planty vznikly na místě bývalých opevnění obklopujícího město. Hradby byly na počátku 19. století zbořeny. Prostor, který po nich zůstal byl ve velmi zanedbaném stavu a sloužil jako smetiště a místo pro odvod splašků. V roce 1820 se rozhodlo, že budou vytvořeny "městské zahrady". Hlavním propagátorem této myšlenky byl architekt Feliks Radwański, který zároveň vytvořil plány a vedl jejich výstavbu. Po jeho smrti v roce 1826 vedení prací převzal Florian Straszewski, jenž v roce 1830 založil také nadaci pro údržbu parku.

Prvotní práce spočívali v nivelaci terénu, zasypání příkopu navezenou zeminou atd. V areálu tvořeného parku zůstal Barbakán. V další etapě byly v parku vysázeny stromy (hlavně kaštany, javory, lípy, jasany, topoly a také exempláře několika exotický stromů), keře, trávníky a květinové záhony. V pozdějších letech byly vystavěny stánky, koncertní pavilony atd. V roce 1880 bylo rozhodnuto o vztyčení pomníků slavným Polákům.

Během druhé světové války došlo k značné devastaci parku – byly vymýceny keře a odstraněno oplocení. V poválečném období se park příliš nezveleboval. K revitalizaci parku došlo až v roce 1989 podle projektu Janusze Bogdanowského. Planty byly rozděleny na 8 zahrad: Wawel, Uniwersytet, Pałac Sztuki, Florianka, Barbakan, Dworzec, Gródek, Stradom. Byly znovu instalovány stylové lampy, oplocení a lavičky. Byly rovněž vystavěny malé zídky, které naznačují průběh někdejších hradeb a rozmístění bašt a městských bran.

Pomníky na Plantech[editovat | editovat zdroj]

Pomník Mikuláše Koperníka

Již neexistující pomníky:

  • pomník Fryderyka Chopina, (asi 1888), odstraněn v roce 1931 kvůli plánům na okázalejší pomník, který však nakonec nebyl realizován v důsledku vypuknutí druhé světové války
  • pomník sovětským vojákům padlým při osvobozování Krakova (1945), odstraněn

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Planty krakowskie na polské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Planty byly zakládány také v dalších polských městech:

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Torowska Joanna, Planty krakowskie: przewodnik dla nauczycieli, Krakov 2003, ISBN 83-88618-39-3.
  • Franciszek Klein, Planty Krakowskie, Krakov 1914.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]