Pjotr Berngardovič Struve

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pjotr Berngardovič Struve
Narození 7. února 1870
Perm
Úmrtí 26. února 1944 (ve věku 74 let)
Paříž
Místo odpočinku Ruský hřbitov v Sainte-Geneviève-des-Bois
Alma mater Petrohradská státní univerzita
Povolání politik, ekonom a novinář
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pjotr Berngardovič Struve, (rusky: Пётр Бернга́рдович Стру́ве, 26. ledna 1870, Perm - 22. února 1944, Paříž) byl ruský filozof, historik, ekonom, veřejný činitel a novinář.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z rodiny permského gubernátora Berngarda Vasilijeviče Struve. Byl vnukem astronoma Vasilije Jakovleviče Struve a patřil do dynastie vynikajících ruských vědců a politiků. Studoval právnickou fakultu Petrohradské státní univerzity.

Byl jedním z prvních ruských marxistů. Asistoval při setkáních marxistů a narodniků, kde se seznámil se svým budoucím oponentem Vladimirem Uljanovem (pozdějším V.I.Leninem). Napsal Manifest ruské sociálnědemokratické strany pracujících ku příležitosti jejího založení v roce 1898. Krátce před rozpadem této strany na bolševiky a menševiky ji P. B. Struve opustil a přešel do Konstituční demokratické strany (které byl také spoluzakladatelem), propagující liberální metody. Tuto stranu reprezentoval v předrevoluční ruské Dumě. Po ruské Říjnové revoluci publikoval různé významné články o příčinách revoluce a přidal se k bělogvardějcům. Ve vládě Petra Wrangela a Antona Děnikina byl ministrem zahraničních věcí.

Následující tři desetiletí žil v emigraci v Paříži, jeho synové získali významné posty v Ruské pravoslavné církvi v zahraničí.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Pyotr Berngardovich Struve na španělské Wikipedii, Струве, Пётр Бернгардович na ruské Wikipedii a Piotr Berngardovič Struve na slovenské Wikipedii.