Pjotr Berngardovič Struve

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pjotr Berngardovič Struve
Pjotr Berngardovič Struve
Pjotr Berngardovič Struve
Narození 7. února 1870
Perm
Úmrtí 26. února 1944 (ve věku 74 let)
Paříž
Alma mater Petrohradská státní univerzita
Povolání politik, ekonom a novinář
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pjotr Berngardovič Struve, (rusky: Пётр Бернга́рдович Стру́ве, 26. ledna 1870, Perm - 22. února 1944, Paříž) byl ruský filozof, historik, ekonom, veřejný činitel a novinář.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z rodiny permského gubernátora Berngarda Vasilijeviče Struve. Byl vnukem astronoma Vasilije Jakovleviče Struve a patřil do dynastie vynikajících ruských vědců a politiků. Studoval právnickou fakultu Petrohradské státní univerzity.

Byl jedním z prvních ruských marxistů. Asistoval při setkáních marxistů a narodniků, kde se seznámil se svým budoucím oponentem Vladimirem Uljanovem (pozdějším V.I.Leninem). Napsal Manifest ruské sociálnědemokratické strany pracujících ku příležitosti jejího založení v roce 1898. Krátce před rozpadem této strany na bolševiky a menševiky ji P. B. Struve opustil a přešel do Konstituční demokratické strany (které byl také spoluzakladatelem), propagující liberální metody. Tuto stranu reprezentoval v předrevoluční ruské Dumě. Po ruské Říjnové revoluci publikoval různé významné články o příčinách revoluce a přidal se k bělogvardějcům. Ve vládě Petra Wrangela a Antona Děnikina byl ministrem zahraničních věcí.

Následující tři desetiletí žil v emigraci v Paříži, jeho synové získali významné posty v Ruské pravoslavné církvi v zahraničí.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Pyotr Berngardovich Struve na španělské Wikipedii, Струве, Пётр Бернгардович na ruské Wikipedii a Piotr Berngardovič Struve na slovenské Wikipedii.