Ruský hřbitov v Sainte-Geneviève-des-Bois

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ruský hřbitov v Sainte-Geneviève-des-Bois
Ruský hřbitov v Sainte-Geneviève-des-Bois
Ruský hřbitov v Sainte-Geneviève-des-Bois
Lokalita
StátFrancieFrancie Francie
ObecSainte-Geneviève-des-Bois
Zeměpisné souřadnice
Map
Odkazy
Kód památkyPA91000006
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ruský hřbitov v Sainte-Geneviève-des-Bois je pohřebiště pro osoby pravoslavného vyznání především ruského původu ve Francii. Nachází se v obci Sainte-Geneviève-des-Bois (Essonne) departementu Essonne asi 20 km od jižního okraje Paříže, poblíž letiště Orly.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

V 18. století byla Sainte-Geneviève-des-Bois původně farma, která byla v následujícím století zvětšena. Na farmě byla roku 1926 pohřbena skupina ruských emigrantů. Roku 1927 vystavěla britská dobroditelka Dorothy Paget z farmy domov důchodců pro ruské emigranty.

V roce 1938 navrhl Albert Benois stavbu hřbitova s typickými prvky ruského stylu včetně pravoslavného chrámu Zesnutí přesvaté Bohorodice (Notre-Dame-de-la-Dormition).

Pohřbení[editovat | editovat zdroj]

Hrob Andreje Tarkovského

Na hřbitově je pohřbeno více než 10 000 ruských emigrantů a exulantů.

Osud hřbitova[editovat | editovat zdroj]

Pravoslavný chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice (Notre-Dame-de-la-Dormition) na hřbitově.


Od 60. let 20. století se úřady pokouší zavřít hřbitov. Některé hroby byly dokonce otevřeny a ostatky z nich zpopelněny. Od roku 2006 nemá hřbitov žádnou právní ochranu, avšak francouzské ministerstvo kultury jej považuje za největší pohřebiště ruských emigrantů a nachází se též v databázi Base Mérimée.[1] Na hřbitově se již v současné době nepohřbívá, ale v roce 2000 jej navštívil Vladimir Putin aby vzdal hold pohřbeným.[2]Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Sainte-Geneviève-des-Bois na anglické Wikipedii a Кладбище Сент-Женевьев-де-Буа na ruské Wikipedii.

  1. Cimetière de Liers [online]. Ministére de la Culture et de la Communication [cit. 2017-04-24]. Dostupné online. 
  2. Poutine rend hommage à la « mère Russie » Sainte-Geneviève-des-Bois (Essonne) [online]. Le Parisien, 2000-11-02 [cit. 2017-04-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]