Přeskočit na obsah

Pivovar Rakovník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pivovar Bakalář
Bakalář: medový speciál, 2017
Bakalář: medový speciál, 2017
StátČeskoČesko Česko
MístoRakovník
Založen1454
Majitel pivovaruTradiční pivovar v Rakovníku, a.s.[1]
Roční produkce79 059 hl (2009)
Názvy značekBakalář
Rakovar
Černovar
Pražačka
AdresaHavlíčkova 69
269 01 Rakovník
Souřadnice
Oficiální webhttp://www.pivobakalar.cz/
IČO47536357
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tradiční pivovar v Rakovníku, také Pivovar Bakalář, je pivovar v Rakovníku, který funguje již od 15. století. V tomto pivovaru se vaří pivo pod značkou Bakalář a s exportními značkami Černovar a Pražačka. Rakovnický pivovar měl heslo Unus papa Romae, unus portus Anconae, una turris Cremonae, una ceres Raconae – „Jeden papež v Římě, jeden přístav v Anconě, jedna věž v Cremoně, jedno pivo v Rakovníku (jedinečné pivo z Rakovníka)“.

V Rakovníku se tradičně vařilo pivo v domácích podmínkách již od 13. století. Za počátek pivovarnictví však rakovničtí považují rok 1454, kdy král Ladislav Pohrobek udělil městu mílové právo. Zlaté časy zažilo pivovarnictví v 16. století, kdy bylo rakovnické pivo vyhlášené. Receptura z té doby se však nedochovala. V té době bylo v Rakovníku v cechovní knize zapsáno celkem osm pivovarů a nejvíce piva se vařilo pro Prahu. Dodávka piva byla stálá, přerušila se jen v roce 1568 kvůli šíření moru.

Když získala právo várečné v roce 1517 i šlechta, vznikly pivovary i na zámcích na venkově v okolí Rakovníka. Takto byl založen například pivovar v Krušovicích. Úpadek rakovnického pivovarnictví přišel až s počátkem třicetileté války. Tehdy klesla výroba i kvalita piva, na což si stěžovali Pražané, a Rakovničtí na oplátku obviňovali formany, že pivo ředí.

Nynější pivovar byl založen v bývalých kasárnách, založených v době panování Marie Terezie roku 1755. Tento pivovar byl roku 1921 převeden na akciovou společnost a měl vlastní elektrárnu, kterou se podílel na elektrifikaci města.

Po druhé světové válce byl pivovar dekretem prezidenta republiky znárodněn a pro velké válečné škody se zde již s další výrobou nepočítalo. V roce 1948 fungovala v rámci pivovaru i sodovkárna a elektrárna. Do roku 1993 byl pivovar postupně součástí několika národních podniků: Krušovické pivovary, Středočeské pivovary, Pivovary Velké Popovice a nakonec Pivovary Bohemia Praha.

Od roku 1991 byl pivovar privatizovaný a vlastník se jej snažil pronajímat. Klesal odbyt a tím pádem i zisky. V roce 1997 se vlastník – společnost Pivovar Rakovník – dostala kvůli dluhům do likvidace a v dubnu stejného roku byl pivovar zrušen a jen doprodával zásoby. Dále se objevovaly různé snahy o znovuotevření pivovaru, v roce 2001 byla značka Bakalář koupena firmou NT-Retex. V roce 2004 se v Rakovníku začalo opět vařit pivo, výstav dělal 50 000 hl. V roce 2005 byl majitelem pivovaru Michail Arkadjevič Medvěděv z Moskvy a od roku 2006 pivovar vlastnila společnost Willgrade Ingeneering Limited[2] (sídlem na Kypru). V roce 2010 se opět změnil majitel a došlo k rekonstrukci pivovaru.

Nabízené druhy piva[3]

[editovat | editovat zdroj]
 • Bakalář světlé výčepní
 • Bakalář světlý ležák
 • Bakalář 11° světlý ležák
 • Bakalář tmavé výčepní
 • Bakalář řezané výčepní – polotmavé pivo s příchutí karamelu
 • Bakalář světlý ležák za studena chmelený
 • Bakalář medový speciál
 • Černovar světlý ležák – exportní
 • Černovar tmavý ležák – exportní
 • Pražačka světlé výčepní – exportní
 1. ARES. Ministerstvo financí ČR [cit. 2014-08-15]. Dostupné online. 
 2. PETR, Miroslav. Pivovar Bakalář mění majitele. Čeká ho ruská rošáda [online]. iHNed.cz, 2010-06-23 [cit. 2014-08-24]. Dostupné online. 
 3. Produkty [online]. Pivovar Bakalář [cit. 2014-08-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-06-17. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]