Pistole vz. 52

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pistole vz. 52
Pistole vz. 52
Pistole vz. 52
Typ samonabíjecí pistole
Místo původu ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Historie služby
Ve službě ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Používána 1952-2013
Historie výroby
Konstruktér Jan Kratochvíl, Jaroslav Kratochvíl
Navrženo 1952
Výrobce Česká zbrojovka
Vyrobeno kusů cca 200 000 ks
Základní údaje
Hmotnost 950 g (prázdná)
1 040 g (nabitá)
Délka 209 mm
Délka hlavně 120 mm
Typ náboje 7,62 × 25 mm Tokarev
9 mm Luger
Ráže 7,62 mm
9 mm
Úsťová rychlost 480 m/s (7,62x25 mm Tokarev)
398 m/s (9 mm Luger)
Účinný dostřel 50 m
Maximální dostřel 1 800 m
Zásobování municí schránkový zásobník na 8 nábojů

Pistole vz. 52 je samonabíjecí pistole, kterou na začátku padesátých let zkonstruovali bratři Jan a Jaroslav Kratochvílové pro Československou armádu, kde nahradila poválečnou směs pistolí různorodé provenience. Pistole vz. 52 sloužila u československé armády do začátku osmdesátých let, kdy byla z větší části nahrazena pistolí vz. 82. V současné době je již pistole z výzbroje AČR vyřazena.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Závěr

Pistole má matný fosfátovaný povrch a bakelitové střenky, vzadu spojené třmenovou pružinou. Na rozdíl od vz. 50, kde je zádržka zásobníku umístěna na boku, vlevo za lučíkem, je na vz. 52 zádržka zásobníku ve spodní zadní části rukojeti, toto řešení téměř vylučuje nechtěné vypuštění zásobníku, například při tasení.

Rozborka se u této zbraně provádí zatažením za vroubkovaný záchyt (umístěný v přední části lučíku z obou stran) směrem dolů, to umožní závěru krátký pohyb vpřed a nahoru. Pro vyjmutí hlavně ze závěru se používá spodní hrany zásobníku, hlaveň se jím zatlačí proti pružině a přizvedne.

Na obrázku vlevo je zbraň po odejmutí závěru s hlavní od těla. Jsou zde jasně vidět oba válečky uložené v pouzdře za hlavní a také vybrání pro válečky v závěru a v těle zbraně.

Zbraň byla původně konstruována na náboj 9mm luger, ovšem z politických důvodů bylo rozhodnuto o změně ráže před začátkem výroby. Důsledek je, že pistole má špatnou životnost v důsledku poddimenzování uzamykacího mechanizmu, odhadovanou na cca 5000 výstřelů, při použití střeliva 7.62x25mm. K pistoli existuje výměnná hlaveň na ráži 9mm luger.

Závěr[editovat | editovat zdroj]

Pistole vz. 52 používá uzamčený závěr, odemykaný pomocí dvojice vertikálně uložených válečků. Tento systém používal za druhé světové války německý kulomet MG 42, použití tohoto mechanismu na pistoli je však zcela jedinečné.
Pistole je systému s krátkým pohybem hlavně (zákluz směrem vzad asi 10mm) a dokonale uzamčený závěr pomocí dvojice válečků. Ve chvíli kdy tlak spalných plynů ve vývrtu žene střelu dopředu, závěr má snahu se odsunout dozadu. Je však brzděn dvěma vertikálně uloženými válečky, které částí svého průměru zasahují do vybrání v pouzdře závěru. Závěr se nemůže pohybovat dozadu, dokud se válečky prostřednictvím šikmých ploch v pouzdře vzájemně nepřiblíží natolik, že umožní závěru pohyb vzad. A toho se docílí krátkým pohybem hlavně dozadu, kde válečky odsune rádiusové vybrání v rámu pistole, a závěr se tak odemkne, a to vše, až střela opustí hlaveň, střelná nálož v náboji se tak využije k energii střely maximálně, co dovolí délka hlavně, a zbytek ještě natáhne závěr a vyhodí prázdnou nábojnici dobrých 15 metrů doprava a mírně vzad.

Bicí mechanismus[editovat | editovat zdroj]

Bicí mechanismus je jednočinný (jako například u Coltu 1911), to znamená, že pokud máme vypuštěný kohout, musíme jej manuálně natáhnout, abychom mohli vystřelit. Zbraň je dále vybavena manuální pojistkou, blokováním zápalníku a vypouštěním kohoutu.

Náboje[editovat | editovat zdroj]

Vz. 52 byl původně konstruován na náboj 9 mm Luger, v padesátých letech bylo však rozhodnuto o unifikaci munice v zemích Varšavské smlouvy, to vedlo k překonstruování této pistole na náboj 7,62x25 mm Tokarev. Zajímavostí je, že náboj 7,62x25 mm Tokarev vyráběný v Československu byl o 18 % výkonnější než standardní typ vyráběný v Sovětském svazu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]