CZ 75

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pistole ČZ 75
Pistole CZ 75
Pistole CZ 75
Typ samonabíjecí pistole
Místo původu Československo Československo
Historie výroby
Konstruktér František Koucký
Výrobce Česká zbrojovka Uherský Brod (CZUB)
Výroba 1975 - dosud
Základní údaje
Hmotnost 1000 g
Délka 206 mm
Délka hlavně 120 mm
Typ náboje 9 mm Luger
Ráže 9 mm
Princip střelby SA/DA
Maximální dostřel 2000 m
Zásobování municí schránkový zásobník na 15 nábojů

CZ 75 je samonabíjecí pistole ráže 9 mm Luger z produkce České zbrojovky Uherský Brod (CZUB). Světu byla představena v roce 1975, konstruktérem byl František Koucký. Jako předloha sloužila pistole Browning Hi-Power P35, od ní se konstrukčně liší pouze vnitřním vedením drážek závěru v těle pistole a směrem pohybu táhla spoušťové páky. Je jednou ze skupiny samonabíjecích pistolí Wonder Nine.

CZ 75 používá uzamčený závěr typu Browning s uzamykacími žebry před nábojovou komorou. U zbraně je docíleno poměrně nízkého zdvihu při výstřelu díky poměrně nízko situované ose hlavně. Většina modelů má možnost jednočinné střelby (single action) nebo dvojčinné střelby (double action). Některé modely jako např. CZ 75BD nebo CZ 75D jsou místo manuální pojistky vybaveny vypouštěním kohoutu (označení D znamená "decock" - vypouštění kohoutu). Značení CZ 75B se začalo používat začátkem 90. let z důvodu zavedení nového bezpečnostního prvku – blokace úderníku, jejímž konstruktérem byl Ing. Václav Polanský. Blokace zvýšila bezpečnost používání této zbraně s nábojem v komoře při případném pádu na zem.

Pistolí je vyzbrojeno množství ozbrojených složek na celém světě. Není žádným tajemstvím, že po Coltu 1911 se jedná o druhou nejvíce kopírovanou pistoli (také z důvodu nedostatečné patentové ochrany).

Takto vypadá původní model CZ-75.
CZ-75 připravená k čištění.

Základní údaje[editovat | editovat zdroj]

Varianty[editovat | editovat zdroj]

 • CZ 75 – originální model, který lze poznat podle kulatého lučíku
 • CZ 75B – druhá generace CZ 75, která je vybavena blokací zápalníku a také je později změněn tvar lučíku na hranatý se zdrsněním.
 • CZ 85 – CZ 75 zmodernizovaná o oboustranné ovládání záchytu závěru a pojistky pro praváky i leváky
 • CZ 85B – stejná jako CZ 85, ale opatřena navíc blokací úderníku
 • CZ 75 Compact – zmenšený model standardní CZ 75, hlaveň se závěrem je o 20 mm kratší a rukojeť se zásobníkem o 10 mm
 • CZ 75 Semicompact – podobně jako u verze Compact hlaveň se závěrem kratší o 20 mm, ale rukojeť se zásobníkem ponechána stejně dlouhá jako u standardní CZ 75
 • CZ 75D Compact – rám zbraně je vyroben ze slitiny místo z oceli kvůli snížení hmotnosti zbraně a dále je zbraň vybavena vypouštěním kohoutu místo pojistky a výstražníkem.
 • CZ 75BD Police – zbraň opatřena výstražníkem a opět vybavena vypouštěním kohoutu místo pojistky
 • CZ 75B Ω - pistole s novým spoušťovým mechanismem, jehož díly byly výrobně radikálně zjednodušeny.
 • CZ 75 SP-01 – CZ 75 opatřena oboustranným ovládáním pojistky montážní lištou s drážkami MIL-STD-1913 pro svítilnu případně laserový zaměřovač a další příslušenství. Mezi další novinky patří tritiová mířidla, zvýšená kapacita zásobníku na 18 nábojů. Často používána také pro sportovní střelbu IPSC (International Practice Shooting Confederation) v divizi Production.
 • CZ 75 SP-01 Tactical – oproti SP-01 je opatřena vypouštěním úderníku místo pojistky, vše ostatní je shodné.
 • CZ 75 SP-01 Shadow – varianta SP-01 upravená pro lepší držení větším vybráním pod „bobřím ocasem“ a uvnitř lučíku, pro hladší chod spouště a menší odpor byla odstraněna blokace zápalníku. Mířidla jsou opatřená světlovodnou muškou.
 • 'CZ Shadow 2' - představuje další generaci dnes již legendárního modelu CZ 75 SP-01 Shadow. Zbraň byla vyvíjena ve spolupráci s elitními IPSC střelci týmu České zbrojovky tak, aby výrazně přispěla k rychlosti a přesnosti střelby v průběhu závodu. S využitím nejmodernějšího výrobního zařízení se tak zrodila pistole, která dále posouvá hranice sportovní střelby IPSC.
 • CZ 75 Tactical Sports – konstrukčně upravená CZ 75 pro soutěžní střelbu dle pravidel IPSC v divizi Standard.
 • CZ 75 SP-01 Phantom - jedná se o nový model s polymerovým tělem představený v roce 2008. Vzchází u modelu CZ 75 SP-01 Tactical. Díky použití plastového rámu je hmotnost zbraně snížena na 800g. Na veletrhu IDEB 2008 získala zbraň nejvyšší ocenění Grand Prix v kategorii "Výzbroj, munice a technika". (od 2016 již není v prodeji)
 • CZ 75 P-07 Duty - kompaktní model s polymerovým rámem, představený v roce 2009. Zbraň má spoušťový mechanizmus Ω. Uzamykání je zde řešeno kvádrovým zakončením hlavně uzamykajícím se do výhozného okénka v závěru. Pokles hlavně při otevření závěru je zde realizován otevřenou kulisou (Na rozdíl od standardní CZ 75 kde je kulisa uzavřená). Tento model tedy nemá s původní CZ 75 téměř nic společného a označení CZ 75 je tedy spíše komerční. Tento model je určený pro služební účely a také osobní obranu. Předností je snadná výměna páky vypouštění kohoutu za standardní pojistku. Hmotnost zbraně je 770g.
 • CZ P-09 Duty - jedná se o zvětšenou verzi verze P-07 Duty do plné služební velikosti, je osazena MIL-STD-1913 drážkami pro uchycení svítilny a má možnost výměnných zadních části rukojeti a přizpůsobit tak zbraň více uživatelům. Kapacita nábojů je zvětšena na 19+1.

Uživatelé[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. PUSHIES, Fred J.. Weapons of Delta Force. [s.l.] : Zenith Imprint, 2010. 128 s. Dostupné online. ISBN 978-0-7603-3824-7. Kapitola The Armory, s. 53. ((anglicky))  

Odkazy[editovat | editovat zdroj]