Pieter Bruegel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vlastní portrét

Pieter Bruegel starší [brechel] (?1525 - 15. září 1569) byl slavný nizozemský malíř, který se stal zakladatelem dynastie umělců, jejichž vliv zasahoval až do 17. století. Zkomolením jeho příjmení vzniklo české slovo slovo brajgl, vyjadřující zmatek či nepořádek, a to vzhledem ke zdánlivé chaotičnosti výjevů na obrazech tohoto malíře.[1]

Život

Záznamy ukazují, že se narodil v Bredě, není však jasné, jestli jde o nizozemské město Breda nebo belgické město Bree (latinsky Breda). Roku 1551 se stal členem malířského cechu v Antverpách. V letech 1552-1555 procestoval celou Itálii a dojmy z této cesty přenesl do svých obrazů. V roce 1559 si vyškrtl ze svého příjmení „h“ a začal se podepisovat jako Bruegel.

Roku 1563 se oženil s Marií Coecke van Aelstovou a přestěhoval se do Bruselu. Měli spolu 2 děti - rovněž velmi talentované malíře: Jana Bruegela staršího a Pietra Bruegela mladšího. Zemřel 15. září 1569 v Bruselu, kde je i pohřben v kostele Kapellekerk.

Dílo

Na začátku své kariéry se věnoval krajinomalbě. Dokázal jedinečně zachytit atmosféru přírody. Velmi rád maloval rozlehlé, do daleka se táhnoucí krajiny s odehrávajícími se biblickými nebo mytologickými příběhy. Vytvořil velké množství mědirytin, mezi nejznámější patří série rytin Sedm smrtelných hříchů a Sedm ctností (1557). Známé jsou jeho moralistní didaktické malby.

Do dnešní doby se zachovalo 45 autentických maleb, jedna třetina v Kunsthistorisches Museum ve Vídni. Další se ztratily. Dochovalo se také větší množství kreseb, rytin a leptů. V České republice je k vidění malba Senoseč z cyklu měsíců, ve sbírkách rodiny Lobkowitzů v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě a Květinové zatiší na Zámku Valtice.[2]

Mezi jeho nejslavnější obrazy patří Nizozemská Přísloví, které namaloval roku 1559. V tomto obraze se vyskytuje velmi mnoho postav, jež symbolizují různá přísloví. Obraz Stavba babylonské věže z roku 1563 je považován za jakousi jeho závěť. Gigantická stavba je tvořená ze změti různých architektonických stylů a působí absurdně díky prostředí, do kterého tuto věž umístil - do prosté středoevropské krajiny.

Galerie

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Pieter Bruegel na Wikimedia Commons

Reference

Související články

Šablona:Portál Umění

Šablona:Link FA Šablona:Link GA