Piškot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Piškot (rozcestník).
Dva dětské piškoty na koberci.

Piškot je název pro různé druhy pečiva připravovaného z piškotového těsta, jehož základem je mouka a vejce. Je hojně využíván v cukrářství, ale má i různé jiné využití. Zvláštním druhem jsou oblíbené dětské piškoty.

Piškotové těsto

Piškotové těsto se obvykle zadělává z vaječných žloutků s cukrem, do kterých se vmíchává mouka; kypří se sněhem z vaječných bílků. Může být různě doplňováno, například kakaem, sekanými ořechy apod. Peče se lité, často ve formě, není to těsto kynuté.

Používá se k výrobě pečených dortů, v nichž se obvykle spojuje a zdobí několik vrstev piškotu krémem.

Cukrářské piškoty

Balení cukrářských piškotů

Speciální cukrářské piškoty mají tvar podobný lékařské špachtli (anglický název ladyfingers je připodobňuje k dámským prstům). Jejich italský název savoiardi pochází od jména kraje Savojsko. Tam je nechal vévoda savojský kolem roku 1350 poprvé vyrobit u příležitosti návštěvy francouzského krále.[1]

Jejich základní využití je do sladkých dortů a pohárů, často pro dekorační účely. Známým dezertem s použitím piškotů je italské tiramisu. Často se využívají na výrobě nepečených tvarohových dortů.

Dětské piškoty

Dětské piškoty jsou vyráběné z pšeničné mouky a slazené vaječné melanže, které dohromady tvoří směs zvané piškotové těsto. Používají se hlavně jako výživa pro malé děti od tří let.[2]

Nejčastěji mají kruhovitý tvar o průměru okolo 3,5 centimetru s jednou stranou, která je plochá, a druhou vyklenutou. O větší oblibu u dětí se snaží piškoty v jiných tvarech (tváře zvířat). Vyrábějí se ve dvou základních chutích, kromě tradičních bílých piškotů existují i tmavé kakaové.

Dětské piškoty se často používají jako náhrada cukrářských piškotů, protože jsou snadněji dostupné. Kvůli svému tvaru jsou vhodnější než cukrářské piškoty pro výrobu vánočního cukroví známého pod názvem vosí hnízda. Někde se často jako náhrada cukroví slepují dva piškoty rovnou stranou k sobě pomocí marmelády a nebo krému. Velké oblibě se však i těší jejich obyčejná konzumace samotně (bez jakéhokoliv doplňku) rovnou z balení.

Piškoty jsou energeticky poměrně bohaté (okolo 1 670 kJ/100 g[3]) a tak se nedají považovat za dietní doplněk stravy.

Plněné piškoty

V posledních letech se na českém trhu prosadily plněné piškoty, zvané též čokopiškoty. Jde o piškoty obvykle větších rozměrů (průměr až 8 cm) potřené nejčastěji ovocnou marmeládou a polité čokoládou.[4]

Alternativní použití

Jako alternativní krmivo se dětské piškoty občas používají pro domácí zvířata.

Průmyslová výroba

Piškoty se vyrábějí smícháním ingrediencí a následném umístění piškotového těsta na plech, který prochází pecí. V peci dochází k upečení těsta a vzniku piškotů.

Dnes jsou piškoty vyráběny v Česku několika firmami, mezi kterými má největší tradici firma Opavia a její piškoty se mezi konzumenty těší oblibě.[zdroj?]

Reference

CHYBA: {{Wikislovník}} — Nespecifikovaný typ odkazu. Použijte některý z parametrů „heslo“, „kategorie“, „příloha“.

  1. SAVOIARDI biscotti dalle origini regali (Savoiardi, piškoty královského původu) - italsky
  2. Doporučení z balení piškotů od firmy Marila Balírny a.s.
  3. Oficiální hodnota z balení piškotů od firmy Marila Balírny a.s.
  4. http://www.opavia-lu.com/_dataPublic/pdf/OPAVIA_vyrobky_72DPI_CZ.pdf na stránce 20