Phelsuma madagascariensis grandis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Phelsuma madagascariensis grandis

Phelsuma madagascariensis
Phelsuma madagascariensis
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Reptilia)
Podtřída: Lepidosauria
Řád: šupinatí (Squamata)
Podřád: ještěři (Sauria)
Čeleď: gekonovití (Gekkonidae)
Rod: Felsuma (Phelsuma)
Druh: Phelsuma madagascariensis
Binomické jméno
Phelsuma grandis
Gray, 1870
Phelsuma grandis distribution.png

Phelsuma madagascariensis grandis je největší poddruh felzumy madagaskarské. Je součástí rodu Phelsuma, který zahrnuje okolo 50 druhů stromových gekonů. Celkem je asi 70 druhů a poddruhů. Obývá pralesy severního Madagaskaru a žije na stromech. Její nejčastější potravou je hmyz, pavouci, ale i jiní bezobratlí. Patří mezi nejznámější a nejčastěji chovaný druh jak mezi felzumami, tak i mezi všemi gekony, díky jejímu nádhernému zbarvení, snadnému chovu a jednoduchému množení.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Samec dorůstá délky okolo třiceti centimetrů, samička je o něco menší, asi 25 centimetrů. Kůže felzumy je světle zelená s červenými puntíky. Barva břicha je bíložlutá. Intenzita teček záleží na jedinci a hlavně na poddruhu. Felzuma madagaskarská patří stejně jako ostatní felzumy mezi šplhavé gekony, tudíž má na spodní straně prstů příchytné lamely, pomocí nichž se dokáže přichytit i na kluzkých površích, například na skle. Zornička je kulatá, protože jsou felzumy na rozdíl od ostatních gekonů aktivní převážně ve dne. Jako většina gekonů nemají také víčka, takže si oko čistí tak, že si ho jazykem olíznou.

Rozdíl mezi samcem a samicí[editovat | editovat zdroj]

Samec je obecně větší a pestřeji zbarvený než samice. Hlavní rozdíl, podle kterého poznáte samce, jsou pohlavní orgány hemipenisy, umístěné v páru pod kloakou (společné ústí trávicí, vylučovací a pohlavní soustavy). Dalším znakem je rozšířený kořen ocasu a preanální póry (vyústění kožních žláz v okolí kloaky). Samice jsou menší než samci a jsou více nenápadné. Samice mívají po stranách hlavy vaky, ve kterých mají uložené zásoby vápníku pro tvorbu vajec. Tyto rozdíly se poznají většinou až v jednom roce, kdy felzumy dospívají.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Felzuma madagaskarská v přírodě

P. m. grandis se vyskytují, jak název napovídá, na ostrově Madagaskar v Indickém oceánu. Jelikož je Madagaskar na rovníku, panuje zde tropické klima. Obývají severní část ostrova a malé ostrůvky nedaleko pobřeží. Byly zaznamenány také na Havaji nebo na Floridě, kam byly zavlečeny a přežily díky dobrým podmínkám, které se podobají těm madagaskarským.

Prostředí[editovat | editovat zdroj]

Tyto felzumy nejsou příliš náročné na prostředí. Původně žily výhradně v tropických lesích, ale s nástupem člověka si zvykly žít i na zahradách a v lidských obydlích. Nepotřebují ani nijak vysokou vlhkost vzduchu, něco okolo 60 %. Teplota na Madagaskaru je asi 28 °C.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Tento gekon se živí hmyzem, pavouky a jinými bezobratlými. Výjumečně loví také malé hlodavce. Felzuma loví tak, že čeká před kořistí a pomalu se přibližuje. Z dostatečné vzdálenosti skočí po kořisti a chňapne. Kromě živé potravy felzuma líže nektar z květů a přezrálého ovoce.

Chování[editovat | editovat zdroj]

P. m. grandis je stejně jako ostatní felzumy silně teritoriální, proto se samci nesnesou společně na jednom místě. Felzumy většinou žijí v párech, které spolu vydrží po celý život. Jejich teritorium je celý strom. Někdy toto pravidlo neplatí, zvlášť u velkých stromů, a felzumy se mezi sebou vzájemně páří. Samec samici může pokousat, udržuje si tak její poslušnost. Zranění ale nebývají nijak nebezpečná, kůže felzum se rychle hojí. Felzumy také mění tmavost kůže podle nálady. Ve stresu felzumě ztmavne kůže. To se ale stává i před jejím svlékáním.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

mládě felzumy madagaskarské

Období rozmnožování trvá od listopadu do května. Samec nejprve dělá na samičku dojem a když svolí, proběhne páření. Po páření zůstává samička nějakou dobu gravidní, až vajíčka naklade. Mají většinou podobu dvojvajíčka, tj. jsou to 2 spojená vajíčka k sobě. Taková dvojvajíčka může za rok naklást až 6 x. Vajíčka ale samice naklade i tehdy, když není oplodněná. Klade je ale méně častěji a nepravidelně. Vajíčka samice většinou lepí na kůru stromů, v zajetí na sklo. V tom případě se nesmí od povrchu odtrhnout, aby se nezničila. Také ale vajíčka naklade mezi listy nebo ve skulinách větví. Samička má většinou místo, kam klada opakovaně. Mláďata se z vajíček líhnou podle teploty. Při teplotě 28 °C se líhnou za 60 - 65 dní a dospívají v jednom roce.

Chov v zajetí[editovat | editovat zdroj]

Tito gekoni jsou jistě nejoblíbenějšími a nejčastěji chovanými felzumami. Nejlepší je chovat pár felzum. Nesmí být 2 samci společně v jednom teráriu a u dvou samic je také riziko, že ta silnější poraní nebo dokonce zabije tu slabší. Pro pár felzum madagaskarských musí být velké terárium, nejlépe na výšku. Má být osázené rostlinami, aby po nich mohli šplhat a klást na ně vejce. Doporučují se také klacky, bambusové tyče a jiné dekorace, které zvětšují pro felzumy prostor. Důležité je terárium osvětlovat UV zářivkou síly 10, která nahrazuje sluneční záření, které neprochází sklem. Dejte také žárovku, která poslouží jako zdroj tepla.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]