Petr Rada (textař)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Petr Rada
Základní informace
Narození 7. duben 1932
Praha
Úmrtí 19. duben 2007
Praha
Povolání textař, básník,
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

Petr Rada (7. dubna 1932 Praha19. dubna 2007 Praha) byl český písňový textař a básník.

Život[editovat | editovat zdroj]

V druhé polovině 20. století psal texty písní pro Hanu Hegerovou, Karla Gotta, Waldemara Matušku, Václava Neckáře, Evu Pilarovou, Hanu Zagorovou. Pro Martu Kubišovou vytvořil text známé písně Modlitba pro Martu, skladba, která se v jejím podání stala v roce 1968 výrazem národního odporu proti sovětské okupaci.[1] Roku 1968 získala jeho píseň Cesta ocenění na festivalu Bratislavská lyra. Další texty pro Martu Kubišovou: Červencové ráno, Měsíční fontána.

Se skladatelem Petrem Hapkou, s nímž svého času tvořil nerozlučnou autorskou dvojici, vytvořil pro Hanu Hegerovou Kázání v kapli Betlémské, Píseň o malíři nebo Obraz Doriana Graye, které vyšly v roce 1966 na LP Hana Hegerová Šansony.

Roku 1977 Rada po nátlaku StB, která po něm požadovala spolupráci, emigroval do Austrálie; tam vydával krajanské noviny Hlasy Čechů a Slováků. Počátkem 90. let se vrátil do Prahy. Jeho další tvorba je spojena se skupinou Rangers či Miroslavem Donutilem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠTENCLOVÁ, Berta. Praha.eu - Modlitba pro Martu [online]. Praha.eu [cit. 2009-11-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-12-14. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Arnošt Tabášek: Cesta k modlitbě aneb textař Petr Rada vypráví, vydalo nakladatelství Pragoline v roce 2004, ISBN 80-86546-25-X

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]