Petr Rada (textař)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Petr Rada
Základní informace
Narození7. dubna 1932
Praha, Československo
Úmrtí19. dubna 2007 (ve věku 75 let)
Praha, Česko
Povolánítextař, básník
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

Petr Rada (7. dubna 1932 Praha19. dubna 2007 Praha) byl český písňový textař a básník.

Život[editovat | editovat zdroj]

V druhé polovině 20. století psal texty písní pro Hanu Hegerovou, Karla Gotta, Waldemara Matušku, Václava Neckáře, Evu Pilarovou, Hanu Zagorovou. Pro Martu Kubišovou vytvořil text písně „Modlitba pro Martu“, skladba, která se v jejím podání stala v roce 1968 výrazem národního odporu proti sovětské okupaci.[1] Roku 1968 získala jeho píseň „Cesta“ ocenění na festivalu Bratislavská lyra. K dalším textům, které napsal pro Martu Kubišovou, patří písně „Červencové ráno“ a „Měsíční fontána“.

Se skladatelem Petrem Hapkou, s nímž svého času tvořil autorskou dvojici, napsal pro Hanu Hegerovou „Kázání v kapli Betlémské“, „Píseň o malíři“ nebo „Obraz Doriana Graye“, které vyšly v roce 1966 na LP Hana Hegerová Šansony.

Po nátlaku Státní bezpečnosti, která po něm požadovala spolupráci, emigroval Rada roku 1977 do Austrálie; tam vydával krajanské noviny Hlasy Čechů a Slováků. Počátkem 90. let se vrátil do Prahy. Jeho další tvorba je spojena se skupinou Rangers či Miroslavem Donutilem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠTENCLOVÁ, Berta. Praha.eu - Modlitba pro Martu [online]. Praha.eu [cit. 2009-11-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-12-14. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]