Petr Den

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Petr Den
Narození 3. dubna 1898
Kolín
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 9. září 1970 (ve věku 72 let)
New York
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Ocenění Řád Tomáše Garrigua Masaryka
Rodiče Ladislav Radimský
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Petr Den, vlastním jménem Ladislav Radimský (3. dubna 1898, Kolín[1]9. září 1970, New York) byl český právník, diplomat, esejista a publicista publikující převážně pod pseudonymem Petr Den. Některé publicistické příspěvky podepisoval také jako Vilém Kostka. Je znám především díky svým příspěvkům vysílaným v období komunistické totality exilovými stanicemi Hlas Ameriky a Rádio Svobodná Evropa.

Život[editovat | editovat zdroj]

Na Karlově univerzitě vystudoval práva. (Promoval v roce 1921) Poté studoval právo ještě v Paříži a v Haagu. V letech 1920-1948 byl zaměstnancem ministerstva zahraničních věcí. Pracoval na ČS vyslanectvích v Bukurešti, Berlíně, Ženevě a Bernu. Jako znalec národního hospodářství se zúčastnil mezinárodních konferencí a zasedání společnosti národů. Za druhé světové války odešel z diplomacie a na Ministerstvu zahraničních věcí pracoval v oddělení pro Společnost národů. Roku 1945 byl jmenován členem přípravné komise Organizace spojených národů. V roce 1946 pak odjel do New Yorku jako zplnomocněný ministr a zástupce stálého delegáta Československé republiky v OSN. Po komunistickém puči ukončil spolupráci s ministerstvem zahraničí a zůstal v USA jako emigrant. V roce 1963 spoluzakládal exilovou Československou společnost pro vědy a umění.

Vedle diplomatické aktivity byl velmi aktivní literárně. Pracoval jako redaktor několika nikoli nevýznamných exilových časopisů, mj čtvrtletníku Proměny (časopis společnosti pro vědy a umění). Je autorem stovek nejrůznějších krátkých textů, které byly publikovány nejen prostřednictvím zmíněných exilových rozhlasových stanic, ale také časopisecky a knižně. Roku 1932 získal první cenu v literární soutěži Nakladatelství Melantrich. Již ve třicátých letech také vydal první publikace (Tvůrcem snadno a rychle, Melantrich 1933; Petr Den se vadí s českou literaturou, Melantrich 1934). Ještě o něco dříve však začal přispívat i do četných periodik (Lidové noviny, Přítomnost, Zahraniční politika, Naše Doba, Kvart, Listy pro umění a kritiku, Kritický měsíčník, aj). Po válce mu v Čechách vyšly knihy: Řeči ke gymnasistům, Česká grafická unie 1946 a Pětkrát Kolín, Aventinum 1947.

V exilu pak vydal více než deset publikací (Mexické divertimento, Sklizeň 1954; Době proti srsti, Edice Svědectví 1958; Evropan na Manhattanu, Sklizeň svobodné tvorby 1958; Radost ve Veselí, Křesťanská akademie 1960; Počítadlo, Universum Press 1961; Světélko jen malé, Křesťanská akademie 1963; Na táčkách s domovem, Sklizeň 1963; O kocourovi bez bot, Sklizeň svobodné tvorby 1970; Naší mládeži, Křesťanská akademie 1973) Pod vlastním jménem pak navíc vydal ještě politické eseje: Rub a líc našeho národního programu v atomovém věku, Křesťanská akademie 1959; Cesta k politickému poznání - pokus o nástin vědecké politiky, Křesťanská akademie 1966; Skloňuj své jméno, exulante! Pokus o pochopení bídy a slávy exilu, Křesťanská akademie 1967; Než bude pozdě! Pamflet na Sacharovo téma o nápravě věcí lidských, Naše hlasy 1969. Své úvahy, eseje, recenze, glosy atd. publikoval také v řadě exilových časopisů (Sklizeň, České slovo, Nový život, Naše hlasy, Zápisník, Texty, Hlas domova, Archa).

Tyto texty, stejně jako většina knih však dodnes čeká na nové vydání a zhodnocení odborné veřejnosti. Literární dílo Petra Dena je totiž dodnes i mezi badateli poměrně neznámé. Po roce 1989 u nás zatím v reedici vyšla v roce 1991 pouze kniha Světélko jen malé a roku 1997 kniha Pětkrát Kolín (pod názvem Město a s doprovodem fotografií Jaromíra Funkeho).

V roce 1992 mu byl udělen in memoriam Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

V roce 2015 vyšel rozsáhlý soubor jeho korespondence s exilovým teologem Karlem Vránou (Promiňte tu čmáraninu. Korespondence Ladislava Radimského a Karla Vrány o exulatnství, literatuře, historii a filozofii, vyd. M. Přibáň, Praha : Libri prohibiti 2015, 537 s. ISBN 978-80-87656-09-9).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]