Perutýn žoldnéř

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPerutýn žoldnéř
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída ryby (Osteichthyes)
Třída paprskoploutví (Actinopterygii)
Nadřád kostnatí (Teleostei)
Řád ropušnicotvární (Scorpaeniformes)
Čeleď ropušnicovití (Scorpaenidae)
Rod perutýn (Pterois)
Binomické jméno
Pterois miles
Bennett, 1828
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Perutýn žoldnéř (Pterois miles), někdy také perutýn ďábelský, je druh perutýna. Je velmi podobný perutýnovi ohnivému (P. volitans), ale vyznačuje se určitými rozdíly v tělní stavbě a hlavně v geografickém rozšíření.

Systematika[editovat | editovat zdroj]

Perutýn ohnivý a žoldnéř jsou blízce příbuzné druhy, které se pravděpodobně oddělily před 2,4-8,3 miliony lety na základě procesu speciace, a to buď alopatrické (tzn. druhy byly zcela odděleny neznámou bariérou) nebo parapatrické (došlo k částečnému oddělení). Je však také možné, že P. volitans a P. miles nejsou dva druhy, ale pouze jeden, v rámci něhož však došlo k vytvoření dvou populací s mírně odlišnými geny (konkrétně proces třídění linií).[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vykazuje mnoho shodných znaků s perutýnem ohnivým. Má však například poněkud menší tečky na nepárových ploutvích. Dále se vyznačuje jinými počty měkkých paprsků: na hřbetní ploutvi jich má 10 (perutýn ohnivý 11), na řitní ploutvi 6 (perutýn ohnivý 7).[3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Perutýn žoldnéř obývá Indický oceán. Jeho rozšíření sahá od Rudého moře po Sumatru, v severojižním směru od Perského zálivu až do jižní Afriky.[3] V rámci lessepsovské migrace se začíná objevovat i ve východní části Středozemního moře.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.3. 10. prosince 2020. Dostupné online. [cit. 2020-12-29]
  2. KOCHZIUS, Marc, Rainer Söller, Maroof A Khalaf, Dietmar Blohm. Molecular phylogeny of the lionfish genera Dendrochirus and Pterois (Scorpaenidae, Pteroinae) based on mitochondrial DNA sequences. Molecular Phylogenetics and Evolution. 2003-09, roč. 28, čís. 3, s. 396-403. Dostupné online. ISSN 1055-7903. 
  3. a b LIESKE, Ewald, Robert Myers. Ryby Korálových Útesů: Indopacifik a Karibik. 1. české vyd. vyd. Praha: Svojtka & Co, 2005. ISBN 80-7352-079-6. S. 400. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]