Pentrit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pentrit
strukturní vzorec pentritu
strukturní vzorec pentritu
Obecné
Systematický název 2,2-bis[(nitrooxy)methyl]propan-1,3-diyl-dinitrát
Triviální název pentrit, pentaerythrittetranitrát, pentaerythritol tetranitrát
Funkční vzorec C(CH2ONO2)4
Sumární vzorec C5H8N4O12
Vzhled bezbarvá krystalická látka
Identifikace
Registrační číslo CAS
EC-no (EINECS/ELINCS/NLP) 201-084-3
Indexové číslo 603-035-00-5
Vlastnosti
Molární hmotnost 316,14 g/mol
Teplota tání 141,3 °C
Hustota 1,773 g/cm³ (20 °C)
Bezpečnost
GHS01 – výbušné látky
GHS01
H-věty H200
Výbušný
Výbušný (E)
R-věty R3
S-věty (S2) S35
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).

Pentrit (pentaerythritol tetranitrát) je silná výbušnina, běžně označovaná zkratkou PENT, PETN, PENTA nebo TEN. Využívá se také ve farmakologii jako vasodilatans.

Základní fyzikální a chemické vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Chemicky je pentrit čtyřnásobný nitroester alkoholu pentaerythritolu o sumárním složení C(CH2ONO2)4.

Pentrit je bílá krystalická látka o hustotě 1,77 g/cm3 s teplotou tání 141,4 °C. Při této teplotě se také samovolně explozivně rozkládá, což znemožňuje jeho odlévání do forem.

Ve vodě je pentrit prakticky nerozpustný a špatně se rozpouští v běžných nepolárních rozpouštědlech jako benzín nebo tetrachlormethan. Z obvyklých organických rozpouštědel je nejlépe rozpustný v acetonu, přibližně 20 g ve 100 ml acetonu při teplotě 20 °C.

Chemicky je značně stálý, nehydrolyzuje ani dlouhodobějším působením vody nebo alkalických vodných roztoků.

Pyrotechnické vlastnosti a využití[editovat | editovat zdroj]

Jako explozivum je poměrně značně stabilní vůči mechanickým impulsům, avšak s velmi vysokou brizancí. To jej předurčuje pro výrobu detonátorů a roznětných náloží, dále pro výrobu tříštivých a trhavě tříštivých náloží menších kalibrů. Pro tyto účely se obvykle flegmatizuje 5-40 % vosku. Drtivá většina celosvětově používaných rozbušek obsahuje pentrit.

Jako výbušnina vykazuje tyto základní vlastnosti:

Zneužití[editovat | editovat zdroj]

V prosinci roku 2001 se neúspěšně pokusil pentrit použít terorista Richard Reid s údajnými vazbami na teroristickou síť Al-Káida. Výbušninu propašoval ve svých botách na palubu letu American Airlines číslo 63 z Paříže do Miami. U výpovědi rovněž prohlásil, že recept získal na internetu a suroviny od Čecha nebo Slováka v Amsterdamu.[1]

Pentrit měl být rovněž použit při neúspěšném pokusu o útok na let Airbus A330 Amsterdam-Detroit 25. prosince 2009 s téměř třemi sty pasažéry na palubě nigerijským studentem Umarem Farouka Abdula Mutallabem. To se mu ale nepodařilo kvůli selhání rozbušky.

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Základem výroby je přímá esterifikace alkoholu pentaerythritolu kyselinou dusičnou za přítomnosti kyseliny sírové podle rovnice:

Lze použít také samotnou vysoce koncentrovanou kyselinu dusičnou o koncentraci kolem 98 %. Reakce se provádí postupným dávkováním alkoholu do kyseliny dusičné za neustálého chlazení tak, aby teplota reakční směsi nepřesáhla 25 °C. Po ukončení reakce se směs vyleje do studené vody, kde se pentrit vysráží ve formě malých bílých krystalků, odfiltruje se a vysuší.

Alternativně se vyrábí pouhou nitrací pentaerythritolu samotnou kyselinou dusičnou, takto připravený pentrit je prostý vedlejších produktů (sulfoesterů) a je tak stabilnější. Takto se připravuje v průmyslu i laboratorně.

Použití v medicině[editovat | editovat zdroj]

Pentaerythritol tetranitrát se používá jako vasodilatans podobně jako glyceroltrinitrát, isosorbid dinitrát a jiné nitráty při léčbě ischemické choroby srdeční a anginy pectoris k dilataci koronárních i periferních tepen a tím k zlepšení prokrvení tkání. ATC kód je C01DA05. Název přípravků, registrovaných v ČR je Pentalong s připojením dávky k názvu (50 mg) a s doplňkovou informací o formě a velikosti balení[2]; v Německu například Nitramyl; v Rakousku nitropenta, pentrit; v Polsku (Galena) Galpent; v Maďarsku (Egis) Nitropenton a jiné[3]

Kontraindikace[editovat | editovat zdroj]

  • přecitlivělost vůči nitrosloučeninám nebo některé z pomocných látek přípravku,
  • akutní oběhové selhání (šok, oběhový kolaps),
  • výrazná hypotenze (systolický krevní tlak ≤ 90 mmHg),
  • kardiogenní šok, jestliže není možné zajistit adekvátní levokomorový a diastolický tlak pomocí intraaortální kontrapulzace nebo pozitivně inotropních léčiv,
  • akutní infarkt myokardu.

Použití je také kontraindikováno, jestliže pacient současně užil sildenafil (VIAGRA), neboť sildenafil může značně zesílit hypotenzivní účinek přípravku (Pentalong).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. "'Shoe bomb suspect 'did not act alone'", BBC News, 2002-01-25. Ověřeno k 2009-04-22. 
  2. [atc_group]=C01DA05&data[with_adv]=0 Informace SÚKLu
  3. Synonyma

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]