Pekařství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Pekárna s mlýny v Pompejích (1. stol. př. n. l.)
Pekařská dílna v Německu 1880
Pekařství v Amsterdamu

Pekařství je řemeslo a potravinářský obor, který se zabývá výrobou a případně i distribucí pečiva, tj. pečených výrobků z moučného těsta. Někdy může znamenat i malou živnostenskou pekárnu a prodejnu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pekařská technologie je velice stará a vznikla nejpravděpodobněji zároveň s obilnářstvím. Obilí jako základ výživy velké části lidstva se totiž musí nejprve zpracovat, obvykle mletím na mlýncích a ve mlýnech, zadělat s vodou a případně nechat vykynout na těsto, které se nakonec upeče. Tyto činnosti se zprvu dělaly v každé domácnosti, teprve později se z ní oddělilo specializované mlynářství a už ve starověkých městech vznikli samostatní řemeslníci, pekaři, kteří často měli i vlastní mlýny a sklady.

Pekaři se poprvé připomínají v Římě roku 173 př. n. l., v císařské době jich už byly stovky. V Čechách se zmiňují od 10. století a jejich bratrstvo v Praze k roku 1410. Ve středověku patřili vedle řezníků mezi nejbohatší řemeslníky, jejich činnost byla ale už od 14. století také předmětem úřední kontroly. Koš na potápění nepoctivých pekařů do řeky byl z Karlova mostu odstraněn až roku 1688.[1]

Až do poloviny 20. století se rozlišovalo pekařství, cukrářství a ještě zvláštní řemeslo pecnařství, které se omezovalo jen na pečení chleba a bývalo často připojeno k mlýnům. V 19. století byly pekařské technologie (zejména kynutí) vědecky prozkoumány a koncem století se objevily první stroje, parní a později i elektrické a horkovzdušné pece. Dnes se většina pekařských výrobků vyrábí v průmyslových provozech, vedle toho se však udržely i menší živnostenské dílny, které se opět těší zvýšené oblibě. Nabízejí čerstvé pečivo „přímo z pece“, různě zdobené pečivo, ručně pletené housky atd.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ottův slovník naučný, sv. 19, str. 408.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo Pekařství. Sv. 19, str. 408
  • Ottův slovník naučný nové doby, heslo Pekařství. Sv. 8, str. 967
  • ROŠICKÝ, Václav. Pekařství. Praha: Kober, 1891. Dostupné online. 
  • AXMANN, Norbert. Co má věděti každý pekař a cukrář. Brno: Norbert Axman, 1924. Dostupné online. 
  • POLENSKÝ, Ferdinand. Z dějin, života a práce řemesla pekařského. Praha: Věstník pekařů, 1910. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]