Peer to peer lending

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Peer-to-peer lending (známý též jako person-to-person lending, social lending či sociální půjčky, někdy také přímé úvěrování, zkratkou P2P lending, P2P půjčky) jsou sítě představující prostředí, jehož uživatelé mezi sebou prostřednictvím internetu uzavírají obchody, sdílí data a vyměňují informace.

Aukční systémy, které slouží k prodeji zboží nebo služeb jsou dnes již celkem běžnou a všeobecně využívanou záležitostí. Systém peer-to-peer půjček se od těchto prostředí prakticky neliší, jediný rozdíl spočívá v tom, že se zde neobchoduje se zbožím, ale s finančními prostředky. Přesněji řečeno setkávají se zde investoři s žadateli o drobné půjčky a uzavírají mezi sebou platné smlouvy o půjčkách.

Peer to peer lending platformy[editovat | editovat zdroj]

Platforma P2P lending je tedy prostředí pro poskytování finančních částek mezi jejími uživateli, jež tak představuje alternativu ke klasickým bankovním půjčkám a investicím. Tento systém, v němž se poptávka po peněžních půjčkách střetává s poptávkou po investičních příležitostech, je ve světě již řadu let známý a běžně funguje ve většině Evropských zemí, v USA i dalších vyspělých státech světa.[zdroj?]

Existující P2P instituce v ČR[editovat | editovat zdroj]

Existující P2P instituce ve světě[editovat | editovat zdroj]