Zonky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: ZON.
Zonky s.r.o.
Logo
Logo
Základní údaje
Právní forma společnost s ručením omezeným
Datum založení 2015
Sídlo Praha, Česká republika
Adresa sídla Evropská 2690/17, Praha, 160 00, Česko
Charakteristika firmy
Rozsah působení Česká republika
Oblast činnosti peer to peer lending a Spotřebitelský úvěr
Služby spotřebitelské financování
Mateřská společnost PPF Group
Identifikátory
Oficiální web www.zonky.cz
IČO 03570967
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zonky.cz je česká peer-to-peer online služba, která zprostředkovává online půjčky mezi lidmi. Dělá tzv. peer-to-peer lending (P2P půjčky), čímž navazuje na trend sdílené ekonomiky, kam patří například AirBnB nebo Uber.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Projekt Zonky, za kterým stojí PPF, vznikl v České republice v červnu roku 2015. Hlavní investorem projektu je nizozemský inovační fond Home Credit Lab N.V, dceřiná firma Home Creditu, který patří do skupiny PPF.

Až do dubna roku 2017 Zonky spravoval na základě správcovské smlouvy startupový inkubátor CreativeDock v čele s Lucií Tvarůžkovou. CreativeDock v dubnu předal správu skupině Home Credit. Spolu s tím se změnil také šéf projektu, Lucii Tvarůžkovou nahradil Pavel Novák.[1]

Zatímco za první rok fungování si lidé přes Zonky navzájem vypůjčili 600 miliónů korun[1], na konci roku 2017 tato cifra vzrostla již téměř na 2 miliardy korun. O půjčky se do konce roku 2017 postaralo 16070 investorů.[2]

Zonky[editovat | editovat zdroj]

Služba Zonky.cz je registrována u České národní banky. Má dvě licence a to licenci nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru a licenci platební instituce. Jako jediná česká peer-to-peer platforma má přístup do Bankovního i Nebankovního registru klientských informací a na její činnost také Česká národní banka dohlíží. Zonky provozuje tzv. P2P lending, což znamená, že funguje pouze jako platforma, která on-line propojuje lidi, kteří chtějí půjčku, s lidmi, kteří chtějí půjčit a tím zhodnotit své peníze.

Zonky tedy pracuje pouze jako online zprostředkovatel, který podle rizikovosti ohodnotí zájemce o půjčku ratingem s daným úrokem a vystaví jeho poptávku na internetovém Tržišti. Tam si ji může nalézt investor. Zonky také hlídá veškeré právní a administrativní záležitosti, rozděluje jednotlivé splátky investorům a řeší případné vymáhání nesplácených pohledávek.

Zonky investice nijak nezajišťuje. Pokud klient přestane splácet, ztráta jde na vrub investora. Proto je nejdůležitější, aby investoři investovali uvážlivě a co nejvíce diverzifikovali své portfolio.[2]

Úroky mají poměrně širokou škálu a to v rozmezí od 2,99 % p.a. až do 19,99 % p.a[3]. Za zprostředkování přes Zonky odvede žadatel 2 % z půjčené částky. Poplatek platí i investoři z proinvestovaných peněz. Podle ratingu se poplatek pohybuje od 0,2 % do 5 % p. a.. Pro porovnání, tradiční banky půjčují obvykle s úrokem 6 až 13 %.[4] Půjčit si je možné částku mezi 20 tisíci až 750 tisíci Kč.[5]

Jak si půjčit?[editovat | editovat zdroj]

Aby si mohl klient na Zonky půjčit, musí nejprve vyplnit do krátkého dotazníku základní údaje o sobě, svém zaměstnání, příjmech atd., přičemž platí, že čím víc o sobě sdělí, tím lépe. Klient má možnost vyplnit také svůj životní příběh, proč si chce půjčit a na co. Dobrý příběh může lidi motivovat k půjčení a může mu zařídit i lepší rating, tedy i úrok.

Vyplněné údaje musí klient doložit doklady totožnosti, výpisy z účtů či dalšími doklady o příjmu. Zonky pak samo nahlíží do Registrů neplatných průkazů, SOLUSu, Insolvenčního rejstříku, Centrální evidence exekucí, Administrativního registru ekonomických subjektů, Živnostenského rejstříku, Katastru nemovitostí nebo Nebankovní a Bankovní registr klientských informací. K zhodnocení klienta ale využívá i další dostupné informace, např. sociální sítě.[5]

Dle toho Zonky ohodnotí důvěryhodnost klienta a přidá mu rating s daným úrokem. Zákazník si sám vystaví příběh, například i s fotkou na tržiště, kde si ho investoři mohou přečíst a dle svého uvážení investovat po dobu 2 dnů. Služba je plně anonymní. Osobní údaje na tržišti nejsou.

Získané peníze Zonky ihned po vybrání odesílá zákazníkovi na účet. Přidělený úrok snížený o poplatek platformě je i výnos pro investory. Půjčky se splácí přímo Zonky, která je rozdělí mezi zainteresované investory. Klient tedy komunikuje pouze se Zonky a všechny jeho osobní údaje kromě příběhu zůstanou pro investory skryté.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b ALIAPULIOS, Janis. Zonky bude nově provozovat Home Credit. Novým šéfem půjčkové platformy se stane Novák. Hospodářské noviny. 2017-04-11. Dostupné online [cit. 2017-12-14]. (česky) 
  2. a b Šéf Zonky: Na reklamu jsme dali ještě víc než loni. Naše ztráta je plánovaná | Chytré portfolio. Lidovky.cz [online]. 2017-12-06 [cit. 2017-12-14]. Dostupné online. 
  3. Recenze Zonky půjčky; aneb co vědět o tom, když lidé půjčují lidem. Našetřeno.cz. 2018-06-11. Dostupné online [cit. 2018-06-11]. 
  4. Lidé půjčují lidem. Srovnání P2P platforem. Peníze.cz. Dostupné online [cit. 2017-12-14]. (česky) 
  5. a b Zonky. zonky.cz [online]. [cit. 2017-12-14]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]