Přeskočit na obsah

Paulína Slepčíková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Paulína Slepčíková, Ph.D.
Narození1991
BydlištěKošice (sídliště Ťahanovce)
Národnostromská
ObčanstvíSlovenka
Vzdělání
Alma materPřírodovědecká fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafaříka v Košicích
Povolánívědkyně v oblasti organické chemie
Domovské městoKošice
TitulPh.D.
OceněníRoma Spirit 2023
Dětisyn
Příbuzní
  • mladší sestra: Janka;
  • mladší bratr: Vlado
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Budova Přírodovědecké fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafaříka v Košicích
Kruhové interdigitální elektrody s chemirezistorovou vrstvou ze zlatých nanočástic a bez ní

Paulína Slepčíková (* 1991) je vědkyně romského původu věnující se organické chemii.[1] Výsledky jejích výzkumů byly publikovány v zahraničních odborných časopisech.[2] Od roku 2023 je nositelkou ocenění Roma Spirit v kategorii osobnost.

Rodinné zázemí

[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstala v romské rodině jako nejstarší ze tří dětí. Její rodiče pocházeli z vesničky Mníšek nad Hnilcom v okrese Gelnica.[3] Oba pracovali (otec v U.S. Steel což byly tehdy Východoslovenské železárny) a ačkoliv neabsolvovali vysokoškolské vzdělání, oba měli ve škole velmi dobré známky. V širším příbuzenstvu téměř všichni její bratranci a sestřenice dokončili středoškolské studium (mají maturitu) a nebo disponují vysokoškolským diplomem. Její sestra Janka má rovněž vysokoškolské vzdělání – vystudovala pedagogiku v Prešově a pracuje jako učitelka v mateřské škole.[3] Její bratr Vlado je muzikant, vystudoval hru na klavír na Akademii umění v Bánské Bystrici a pracuje jako profesor na konzervatoři v Košicích a učí na základní umělecké škole.[2][3] Krátce poté, co se Paulína Slepčíková narodila, přestěhovala se v 90. letech 20. století rodina do Košic za otcem, který tam pracoval.[3] Na sídlišti Ťahanovce pak rodina zakoupila byt.[2]


Již od první hodiny chemie v 8. ročníku základní školy snila a plánovala svoje uplatnění v chemické laboratoři.[4][5][3] Během středoškolského studia na gymnáziu v Košicích na Opatovské cestě 7[3][p. 1] se účastnila různých fyzikálních a chemických olympiád.[4] V roce 2010 začala studovat obor vědecká chemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Pavla Jozefa Šafaříka v Košicích (UPJŠ).[4] Ještě během vysokoškolského studia v prvním ročníku Paulína zjistila, že je gravidní, ale po porodu syna na začátku 2. ročníku[4] pokračovala dále ve studiu.[2] Pro organickou chemii se rozhodla ve 2. ročníku univerzitního studia.[3] Po řádném magisterském studiu, které zakončila s výborným prospěchem (měla červený diplom)[5] se jí podařilo úspěšně projít přijímacími zkouškami k doktorandskému studiu (Ph.D.),[3] které absolvovala na Katedře organické chemie Univerzity Pavla Jozefa Šafaříka v Košicích.[2] Během doktorandského studia se účastnila tzv. noci výzkumníků, kde demonstrovala mládeži různé pokusy.[3] Celý průběh vysokoškolského studia byl pro ni značně organizačně náročný neboť současně se studiem ještě pečovala o malého syna, ale bydlela u rodičů a ti ji dle svých sil (oba byli zaměstnaní) hodně se vším pomáhali.[3]

V pracovním procesu

[editovat | editovat zdroj]

Po skončení doktorandského studia v roce 2020 ji přijali do skupiny profesora Pavla Myškovského,[p. 2] kde spolu s kolegy a spolupracovníky pracovala jako vědecko–výzkumná pracovnice na vývoji zlatých senzorických čipů[3][p. 3] pro rychlou detekci různých organických molekul, virů (např. coronavirus), pesticidů, polutantů a jiných chemických látek (většinou ve vodných roztocích)[2][4][3][p. 4]

Zahraniční cesty

[editovat | editovat zdroj]

Otevřel se jí odborný prostor: měla možnost pracovat na vícero zahraničních projektech a také se zúčastnila několika zahraničních pracovních cest.[4]

V srpnu 2022 byla na zahraničním studijním pobytu v Alicante ve Španělsku.[2] Zde spolu se svými kolegy prezentovala výsledky práce na určité předtím zadané téma (jednalo se o nové metody detekce).[3]

V říjnu 2022 se účastnila čtrnáct dní trvajícího projektu pod záštitou OSN, který se zabýval monitorováním kvality vody v řekách a jezerech po celém území Moldavska.[2][4][5] Spolu s místním řidičem a kolegyní obě vědkyně navštívily a v terénu proměřily 27 lokalit.[3]

Roma Spirit

[editovat | editovat zdroj]

Na konci roku 2023 získala Paulína Slepčíková cenu Roma Spirit 2023 v kategorii osobnost za inspirativní osobní příběh a úspěšnou kariéru vědkyně v oblasti organické chemie.[3][2][7][1] Ve své další odborné kariéře se chce zaměřit na kvalitní vědecké bádání a publikování.[3] Kromě chemie patří mezi její volnočasové záliby pečení a vaření.[3]

  1. Gymnázium Opatovská 7 se nachází v městské části Košice – Vyšné Opatské a spolupracuje s Univerzitou Pavla Jozefa Šafaříka v Košicích, Technickou univerzitou v Košicích a Prešovskou univerzitou. Organizace byla založena 1. září 1980 v prostorách bývalé SEŠ v Košicích v ulici Opatovská cesta 7. Dne 12. května 1981 začalo gymnázium užívat přístavbu v níž se nachází pavilon chemie s odbornou učebnou, dvěma laboratořemi, kabinetem a místností určenou pro vážení (váhovnou). První absolventi gymnázia maturovali ve školním roce 1983/1984.
  2. Profesor RNDr. Pavol Miškovský, DrSc. je slovenský biofyzik, řešitel mezinárodních vědeckých projektů a uznávaný odborník v oblasti biofyziky a biofotoniky, jehož domovskou institucí je Přírodovědecká fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafaříka v Košicích. Je zakladatelem a dlouholetým vedoucím Katedry biofyziky a Centra interdisciplinárních biověd Přírodovědecké fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafaříka v Košicích.[6] Ředitel technologického a inovačního parku UPJŠ.
  3. Zlaté senzory chemických látek jsou speciální detektory, které využívají zlaté nanočástice k detekci a rozpoznání různých chemických sloučenin. Tyto senzory jsou schopny reagovat na specifické molekuly a změnit svou elektrickou vodivost nebo optické vlastnosti, což umožňuje jejich použití k detekci plynů, toxických látek nebo biologických molekul. Zlaté senzory jsou významné v oblasti analytické chemie, lékařství a environmentálního monitorování. Jejich vlastnosti lze upravit povrchovou modifikací, což umožňuje selektivní detekci různých látek.
  4. Vodný roztok je roztok, v němž je jako rozpouštědlo použita voda. V chemických vzorcích a rovnicích se označuje zkratkou aq. zapsanou buď v dolním indexu, nebo v závorce.
  1. a b Paulína Slepčíková / Finalistka Roma Spirit 2023 / Kategorie: Osobnost / Místo: Košice / Povolání: Vědkyně [online]. Roma Spirit sk [cit. 2024-06-28]. Paulína Slepčíková se narodila v roce 1991. Je slovenskou vědkyní, která se specializuje na organickou chemii.. Dostupné online. (slovenština) 
  2. a b c d e f g h i HANIKOVÁ, Lenka. S domácimi úlohami pomáhala aj skinheadovi. Šikana a rasizmus sú všade, vraví vedkyňa / Popri výchove syna získala doktorát. [online]. Košice Korzár SME sk, 2023-11-23 [cit. 2024-06-26]. Dostupné online. (slovenština) 
  3. a b c d e f g h i j k l m n o p q KIWA. Na východe niečo nové - Paulína Slepčíková / Vedkyňa Paulína Slepčíková búra akékoľvek predsudky [online]. Radio Košice sk, 2024-01-10 [cit. 2024-06-26]. Audio: 17 minut. Dostupné online. (slovenština) 
  4. a b c d e f g ROMA SPIRIT. Roma Spirit 2023 - Kategória Osobnosť - Paulína Slepčíková [online]. 2023-11-27 [cit. 2024-06-26]. Stopáž: 3 minuty a 7 sekund. Dostupné online. (slovenština) 
  5. a b c GÁLOVÁ, Simona. Typická Rómka, hneď tehotná, mysleli si. Paulína skončila s červeným diplomom, aj keď jej nikto neveril [online]. Dobré Noviny sk, 2024-04-08 [cit. 2024-06-26]. Dostupné online. (slovenština) 
  6. VER. Vedec roka je profesor Miškovský z UPJŠ [online]. Košice Dnes sk, 2015-05-13 [cit. 2024-06-28]. Dostupné online. (slovenština) 
  7. Roma Spirit 2023 získali aj vedkyňa Paulína Slepčíková, združenie Šukar Dživipen a Luník IX [online]. 2023-11-28 [cit. 2024-06-26]. Dostupné online. (slovenština)