Parmička krásnoploutvá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxParmička krásnoploutvá
alternativní popis obrázku chybí
Parmička krásnoploutvá
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Nadtřídaryby (Osteichthyes)
Třídapaprskoploutví (Actinopterygii)
NadřádOstariophysi
Řádmáloostní (Cypriniformes)
Čeleďkaprovití (Cyprinidae)
RodEpalzeorhynchos
Binomické jméno
Epalzeorhynchos kalopterus
(Bleeker, 1851)
Synonyma
  • Barbus kalopterus
  • Epalzeorhynchos kallopterus
  • Epalzeorhynchos kalopterum
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Parmička krásnoploutvá nebo labeo krásnoploutvé (Epalzeorhynchos kalopterus) je malá sladkovodní paprskoploutvá ryba z čeledi kaprovitých (Cyprinidae) a řádu máloostných (Cypriniformes), která díky své nenáročnosti při chovu je jedna z nejoblíbenějších akvarijních ryb. Často bývá zaměňována s velmi podobnou parmičkou siamskou.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Parmička krásnoploutvá má charakteristické podlouhlé tělo s plochým břichem, hřbet může být vybarven olivově až tmavě hnědě, spodní část těla má odstín žlutohnědý. Od tlamy a očí se táhne hnědočerný pruh, na jehož vrchní části je zlatavý proužek. Oční duhovka může být zbarvena do červena. Hřbetní, zadní a břišní ploutve mají tmavý pás a bílé kraje.

Ačkoli jsou známy případy, kdy mohou dorůst až přes 15 cm, mívají parmičky žijící v akváriu většinou délku pouze do 12 cm.

Prostředí[editovat | editovat zdroj]

Parmička krásnoploutvá žije spíše u dna rychlých řek a potoků v předhůří indonéských ostrovů Borneo, Jáva a Sumatra v jihovýchodní Asii, ale nachází se také v Thajsku.

Život v zajetí[editovat | editovat zdroj]

Akvárium[editovat | editovat zdroj]

Parmička krásnoploutvá

Pro parmičku je vhodné akvárium o objemu 115 – 150 litrů s povrchem z jemného štěrku. Vzhledem k jejímu obvyklému pobytu při dně tvoří nejvhodnější prostředí širokolisté rostliny, skály a dřevo, kde se může ukrývat. Protože se živí vodními řasami, nádrž potřebuje odpovídající osvětlení. Voda v akváriu by měla mít Ph je 6 až 7,5 s tvrdostí od 2 do 12° dH a teplotami mezi 23 a 27 °C.

Chování[editovat | editovat zdroj]

Protože jsou parmičky společenské ryby, snesou se například se skalárami, zebřičkami, cichlidami, rájovci a čichavci, tetrami a razborami. Malé skupiny rybiček se však mohou projevovat teritoriálním chováním. Osamělé parmičky často vyzývají jiné druhy ohledně vytyčení dominantního postavení, a to zvláště vůči rájovci dlouhoploutvému, se kterým se navzájem pronásledují a plavou spolu v malých kroužcích, ačkoli se skoro nikdy nezraní. Rájovec většinou vítězí.

Délka života[editovat | editovat zdroj]

V nádržích se parmičky zpravidla dožívají 8 až 10 let.

Strava[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli se o parmičkách ví, že se živí řasami, nepohrdnou ani vločkami, plátky a práškem. Jsou všežravé, proto se jim předkládá také zelenina jako např. špenát, cuketa a salát stejně jako ploštěnky, nítěnky, korýši a další drobní vodní živočichové. Bez problémů sežerou ovesné vločky, nejedí ale červené řasy.

Chov[editovat | editovat zdroj]

U parmiček je těžké rozeznat pohlaví a není známo, že by se je kdy podařilo rozmnožit v umělé nádrži.

Podobné druhy[editovat | editovat zdroj]

Parmička krásnoploutvá je v mládí velmi podobná parmičce siamské (černoploutvé) (Crossocheilus siamensis) a parmičce jednopruhé (Garra cambodgiensis), proto je s nimi v akvaristikách často zaměňována.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Flying Fox (fish) na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]