Parmička krásnoploutvá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxParmička krásnoploutvá
alternativní popis obrázku chybí
Parmička krásnoploutvá
Stupeň ohrožení podle IUCN
chybí údaje[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída ryby (Osteichthyes)
Třída paprskoploutví (Actinopterygii)
Nadřád Ostariophysi
Řád máloostní (Cypriniformes)
Čeleď kaprovití (Cyprinidae)
Rod Epalzeorhynchos
Binomické jméno
Epalzeorhynchos kalopterus
(Bleeker, 1851)
Synonyma
  • Barbus kalopterus
  • Epalzeorhynchos kallopterus
  • Epalzeorhynchos kalopterum
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Parmička krásnoploutvá nebo labeo krásnoploutvé (Epalzeorhynchos kalopterus) je malá sladkovodní paprskoploutvá ryba z čeledi kaprovitých (Cyprinidae) a řádu máloostných (Cypriniformes), která díky své nenáročnosti při chovu je jedna z nejoblíbenějších akvarijních ryb. Často bývá zaměňována s velmi podobnou parmičkou siamskou.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Parmička krásnoploutvá má charaktersitické podlouhlé tělo s plochým břichem, hřbet může být vybarven olivově až tmavě hnědě, spodní část těla má odstín žlutohnědý. Od tlamy a očí se táhne hnědočerný pruh, na jehož vrchní části je zlatavý proužek. Oční duhovka může být zbarvena do červena. Hřbetní, zadní a břišní ploutve mají tmavý pás a bílé kraje.

Ačkoli jsou známy případy, kdy mohou dorůst až přes 15 cm, mívají parmičky žijící v akváriu většinou délku pouze do 12 cm.

Prostředí[editovat | editovat zdroj]

Parmička krásnoploutvá žije spíše u dna rychlých řek a potoků v předhůří indonéských ostrovů Borneo, Jáva a Sumatra v jihovýchodní Asii, ale nachází se také v Thajsku.

Život v zajetí[editovat | editovat zdroj]

Akvárium[editovat | editovat zdroj]

Parmička krásnoploutvá

Pro parmičku je vhodné akvárium o objemu 115 – 150 litrů s povrchem z jemného štěrku. Vzhledem k jejímu obvyklému pobytu při dně tvoří nejvhodnější prostředí širokolisté rostliny, skály a dřevo, kde se může ukrývat. Protože se živí vodními řasami, nádrž potřebuje odpovídající osvětlení. Voda v akváriu by měla mít Ph je 6 až 7,5 s tvrdostí od 2 do 12° dH a teplotami mezi 23 a 27 °C.

Chování[editovat | editovat zdroj]

Protože jsou parmičky společenské ryby, snesou se například se skalárami, zebřičkami, cichlidami, rájovci a čichavci, tetrami a razborami. Malé skupiny rybiček se však mohou projevovat teritoriálním chováním. Osamělé parmičky často vyzývají jiné druhy ohledně vytyčení dominantního postavení, a to zvláště vůči rájovci dlouhoploutvému, se kterým se navzájem pronásledují a plavou spolu v malých kroužcích, ačkoli se skoro nikdy nezraní. Rájovec většinou vítězí.

Délka života[editovat | editovat zdroj]

V nádržích se parmičky zpravidla dožívají 8 až 10 let.

Strava[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli se o parmičkách ví, že se živí řasami, nepohrdnou ani vločkami, plátky a práškem. Jsou všežravé, proto se jim předkládá také zelenina jako např. špenát, cuketa a salát stejně jako ploštěnky, nítěnky, korýši a další drobní vodní živočichové. Bez problémů sežerou ovesné vločky, nejedí ale červené řasy.

Chov[editovat | editovat zdroj]

U parmiček je těžké rozeznat pohlaví a není známo, že by se je kdy podařilo rozmnožit v umělé nádrži.

Podobné druhy[editovat | editovat zdroj]

Parmička krásnoploutvá je v mládí velmi podobná parmičce siamské (černoploutvé) (Crossocheilus siemensis) a parmičce jednopruhé (Garra cambodgiensis), proto je s nimi v akvaristikách často zaměňována.


V tomto článku byl použit překlad textu z článku Flying Fox (fish) na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]