Přeskočit na obsah

Paraquat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Paracol)
Paraquat
Obecné
Systematický názevN,N'-dimethyl-4,4'-bipyridinium dichlorid
Sumární vzorecC₁₂H₁₄Cl₂N₂
Identifikace
Registrační číslo CAS1910-42-5
Vlastnosti
Molární hmotnost256,053 404 Da
Bezpečnost
GHS05 – korozivní a žíravé látky
GHS05
GHS06 – toxické látky
GHS06
GHS07 – dráždivé látky
GHS07
GHS08 – látky nebezpečné pro zdraví
GHS08
GHS09 – látky nebezpečné pro životní prostředí
GHS09
[1]
Nebezpečí[1]
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paraquat (systematický název N,N'-dimethyl-4,4'-bipyridinium dichlorid) je druh neselektivního herbicidu, tedy chemický postřik pro ničení všech skupin rostlin. Používá se zejména při pěstování sóji, kukuřice a rýže.

Jejím hlavním výrobcem je firma Syngenta, která jej prodává pod obchodním názvem Gramoxone. Paraquat je vysoce jedovatá a perzistentní chemická sloučenina, která do lidského těla proniká v kontaminované potravě (potravinách z ošetřovaných plodin) a vdechnutím kontaminovaného vzduchu.

Paraquat ve vyšších dávkách způsobuje poškození plic, jater, srdce a ledvin. Dlouhodobé vystavení paraquatu může vést k poruchám rozmnožování a vzniku rakoviny kůže.

Evropský soud zrušil povolení paraquatu vydané Evropskou komisí, tak ho fakticky v EU zakázal. Soud rozhodl na základě žaloby Švédska. Paraquat je třetím nejběžnějším pesticidem na světě a ročně se ho prodá asi 20 tisíc tun hlavně v rozvojových zemích[2].

Jiné názvy

[editovat | editovat zdroj]

Paraquat je znám i pod řadou jiných jmen: Actor, Crisquat, Cropoquat, Cyclone, Delta-quat, Dextrone X, Dexuron, Efoxon, Esgram, Goldquat, Gramix, Gramixel, Gramonol, Gramocil, Gramuron, Hentam, Herbatop, Herbaxone, Kemozone, Kendo, Ken-quat, Multiquat, Osaquat, Paracol, aj.

  1. a b Paraquat. pubchem.ncbi.nlm.nih.gov [online]. PubChem [cit. 2021-05-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Miroslav Šuta: Evropský soud zakázal toxický pesticid a obvinil Komisi ze selhání Archivováno 12. 7. 2020 na Wayback Machine., respekt.cz, 17. červenec 2007

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]