Triazin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tři izomery triazinu

Triazin je společné označení pro tři izomery organické sloučeniny, jejíž sumární vzorec je C3H3N3.

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Struktura triazinu je heterocyklický kruh, analogický šestičlennému benzenovému kruhu, kde jsou však tři atomy uhlíku nahrazeny atomy dusíku. Tři izomery se vzájemně liší pozicemi dusíkových atomů, označují se 1,2,3-triazin, 1,2,4-triazin a 1,3,5-triazin. Mezi další aromatické heterocyklické dusíkaté sloučeniny patří pyridiny s jedním atomem dusíku v kruhu, diaziny se dvěma atomy a tetraziny se čtyřmi atomy dusíku. Triaziny jsou slabší zásady než pyridin.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Nejznámějším derivátem 1,3,5-triazinu je melamin se třemi aminovými substituenty používaný při výrobě pryskyřic. Dalším triazinem široce používaným v pryskyřicích je benzoguanamin. Triazinové sloučeniny se často používají jako základ různých herbicidů, například kyanurát-chloridu (2,4,6-trichlor-1,3,5-triazinu). Triaziny substituované chlorem se používají i jako reaktivní barviva. Tyto sloučeniny reagují prostřednictvím debilní skupiny s hydroxylovou skupinou přítomnou v celulózových vláknech v nukleofilní substituci, ostatní triazinové pozice obsahují chromofory. Směsi triazinů s vodou se používají také pro odstraňování sulfanu ze zemního plynu.

Série derivátů 1,2,4-triazinu známé jako BTP jsou považovány za možná extraktancia pro použití pro pokročilé opětovné přepracování použitého jaderného paliva.[1][2][3][4][5] BTP jsou molekuly obsahující pyridinový kruh vázaný na dvě 1,2,4-triazin-3-ylové skupiny.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Triazine na anglické Wikipedii.

  1. http://www.nea.fr/html/pt/docs/iem/madrid00/Proceedings/Paper14.pdf
  2. http://www-atalante2004.cea.fr/home/liblocal/docs/atalante2000/P3-26.pdf
  3. Development Of Electrochemical Separations Of Uranium And Re Elements From Fluoride Melts
  4. http://www.rsc.org/delivery/_ArticleLinking/DisplayArticleForFree.cfm?doi=b301178j&JournalCode=DT
  5. http://www.tntech.edu/WRC/pdfs/Projects04_05/Ens_Elem.pdf