Paraquat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
strukturní vzorec Paraquatu

Paraquat (systematický název N,N'-dimethyl-4,4'-bipyridinium dichlorid) je druh neselektivního herbicidu, tedy chemický postřik pro ničení všech skupin rostlin. Používá se zejména při pěstování sóji, kukuřice a rýže.

Jejím hlavním výrobcem je firma Syngenta, která jej prodává pod obchodním názvem Gramoxone. Paraquat je vysoce jedovatá a perzistentní chemická sloučenina, která do lidského těla proniká v kontaminované potravě (potravinách z ošetřovaných plodin) a vdechnutím kontaminovaného vzduchu.

Paraquat ve vyšších dávkách způsobuje poškození plic, jater, srdce a ledvin. Dlouhodobé vystavení paraquatu může vést k poruchám rozmnožování a vzniku rakoviny kůže.

Evropský soud zrušil povolení paraquatu vydané Evropskou komisí, tak ho fakticky v EU zakázal. Soud rozhodl na základě žaloby Švédska. Paraquat je třetím nejběžnějším pesticidem na světě a ročně se ho prodá asi 20 tisíc tun hlavně v rozvojových zemích[1].

Jiné názvy[editovat | editovat zdroj]

Paraquat je znám i pod řadou jiných jmen: Actor, Crisquat, Cropoquat, Cyclone, Delta-quat, Dextrone X, Dexuron, Efoxon, Esgram, Goldquat, Gramix, Gramixel, Gramonol, Gramocil, Gramuron, Hentam, Herbatop, Herbaxone, Kemozone, Kendo, Ken-quat, Multiquat, Osaquat, Paracol, aj.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]