Papradno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Papradno
kostel svatého Ondřeje
kostel svatého Ondřeje
Papradno – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška400 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajTrenčínský
OkresPovažská Bystrica
Tradiční regionHorní Pováží
Papradno
Papradno
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha56,0 km²
Počet obyvatel2 407 (2021)[1]
Hustota zalidnění43 obyv./km²
Správa
Statusobec
StarostaIng. Roman Španihel
Vznik1525 (první písemná zmínka)
Oficiální webwww.papradno.sk
Telefonní předvolba042
PSČ018 13
Označení vozidel (do r. 2022)PB
NUTS513466
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Papradno (maďarsky Kosárfalva) je obec na Slovensku v okrese Považská Bystrica. Žije zde přibližně 2 400[1] obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1525.

Poloha a charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Obec leží v údolí řeky Papradnianky v Javorníkách, ve vzdálenosti cca 15 kilometrů od okresního města Považské Bystrice. Součástí obce je několik odlehlých horských osad pod hlavním hřebenem pohoří, severozápadně od obce, zejména osada Podjavorník.

Podjavorník v zimě

Obec Papradno patří mezi největší obce v okrese Považská Bystrica.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci Papradno pochází z roku 1525 a v té době obec patřila pod feudální panství Bytča. Katastr obce Papradno vznikl v 15. století oddělením od katastru Veľká Jasenica. Osidlování obce probíhalo pomalu, v 14. a 16. století probíhalo zejména díky valašské kolonizaci. Na tuto kolonizaci se dodnes zachovala památka ve formě znaku obce. Ve znaku můžeme vidět berana stojícího na pažitu. Tento symbol obce se používá již od roku 1757. Postupným osídlováním Papradna se začaly vytvářet i kopaničářské osady. Z nejvýznamnějších můžeme jmenovat osadu Podjavorník, Majer nebo Podhúboč. V roce 1649 došlo k radikálnímu zhoršení sociální situace v obci a to zejména kvůli působení hraběnky Biháryové, která dostala celou obec i její katastr do pronájmu. Tato situace trvala až do roku 1848, kdy se Papradno vymanilo z poddanství. Pak se začalo v obci intenzivněji rozvíjet zemědělství, chov dobytka, různé řemeslnické činnosti a podobně. Protože Papradno leží v horské oblasti, zemědělství se zde příliš nedařilo a lidé byli odkázáni odcházet za prací do zahraničí (nejčastěji do Německa a Maďarska). V roce 1906 byla i obec Papradno, jako mnohé jiné, postižená maďarizací a byl jí určen nový název – Kosárfalva (v doslovném překladu vesnice košíkář). Tento pomaďarštěný název byl odstraněn až v roce 1918, se vznikem Československa.

Architektonickou dominantou obce je jednolodní kostel svatého Ondřeje z roku 1792, postavený v pozdně barokním stylu.

Současnost obce a turistika[editovat | editovat zdroj]

Obec se v současnosti zaměřuje hlavně na rozvoj turistiky, zejména díky tomu, že se cca 5 – 7 kilometrů od obce nachází pohoří Javorníky, patřící do CHKO Kysuce. V osadě Podjavorník stojí turistický hotel a lyžařský vlek. V okolí obce je i několik vyznačených cykloturistických tras. V obci se dodnes zachovalo větší množství dřevěných domků, reprezentujících lidovou architekturu.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Papradno na slovenské Wikipedii.

  1. a b Sčítání lidu, domů a bytů 2021 na Slovensku. Bratislava.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]