Papradno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Papradno

Papradno
Papradno – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 400 m n. m.
Stát Slovensko Slovensko
Kraj Trenčínský
Okres Považská Bystrica
Tradiční region Horní Pováží
Papradno
Red pog.svg
Papradno
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 55,97[1] km²
Počet obyvatel 2 525 (31.12.2015)
Hustota zalidnění 45,11 obyv./km²
Správa
Status obec
Starosta Ing. Roman Španihel
Vznik 1525 (první písemná zmínka)
Oficiální web www.papradno.sk
Telefonní předvolba 042
PSČ 018 13
Označení vozidel PB
NUTS 513466
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Papradno (maďarsky Kosárfalva) je obec na Slovensku v okrese Považská Bystrica. V roce 2015 zde žilo 2 525 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1525.

Poloha a charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Obec leží v údolí řeky Papradnianky v Javorníkách, ve vzdálenosti cca 15 kilometrů od okresního města Považské Bystrice. Součástí obce je několik odlehlých horských osad pod hlavním hřebenem pohoří, severozápadně od obce, zejména osada Podjavorník.

Podjavorník v zimě

Obec Papradno patří mezi největší obce v okrese Považská Bystrica.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci Papradno pochází z roku 1525 a v té době obec patřila pod feudální panství Bytča. Katastr obce Papradno vznikl v 15. století oddělením od katastru Veľká Jasenica. Osidlování obce probíhalo pomalu, v 14. a 16. století probíhalo zejména díky valašské kolonizaci. Na tuto kolonizaci se dodnes zachovala památka ve formě erbu obce. V erbu můžeme vidět berana stojícího na pažitu. Tento symbol obce se používá již od roku 1757. Postupným osídlováním Papradna se začaly vytvářet i kopaničářské osady. Z nejvýznamnějších můžeme jmenovat osadu Podjavorník, Majer nebo Podhúboč. V roce 1649 došlo k radikálnímu zhoršení sociální situace v obci a to zejména kvůli působení hraběnky Biháryové, která dostala celou obec i její katastr do pronájmu. Tato situace trvala až do roku 1848, kdy se Papradno vymanilo z poddanství. Pak se začalo v obci intenzivněji rozvíjet zemědělství, chov dobytka, různé řemeslnické činnosti a podobně. Protože Papradno leží v horské oblasti, zemědělství se zde příliš nedařilo a lidé byli odkázáni odcházet za prací do zahraničí (nejčastěji do Německa a Maďarska). V roce 1906 byla i obec Papradno, jako mnohé jiné, postižená maďarizací a byl jí určen nový název – Kosárfalva (v doslovném překladu vesnice košíkář). Tento pomaďarštěný název byl odstraněn až v roce 1918, se vznikem Československa.

Architektonickou dominantou obce je jednolodní kostel svatého Ondřeje z roku 1792, postavený v pozdně barokním stylu.

Současnost obce a turistika[editovat | editovat zdroj]

Obec se v současnosti zaměřuje hlavně na rozvoj turistiky, zejména díky tomu, že se cca 5 – 7 kilometrů od obce nachází pohoří Javorníky, patřící do CHKO Kysuce. V osadě Podjavorník stojí turistický hotel a lyžařský vlek. V okolí obce je i několik vyznačených cykloturistických tras. V obci se dodnes zachovalo větší množství dřevěných domků, reprezentujících lidovou architekturu.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Papradno na slovenské Wikipedii.

  1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [PDF 883 kB]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky, 2014-07-22, [cit. 2017-02-14]. S. 2. Dostupné online. (slovensky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]