Papoušek nádherný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxPapoušek nádherný
alternativní popis obrázku chybí
Papoušek nádherný - samec
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Neognathae)
Řád papoušci (Psittaciformes)
Čeleď papouškovití (Psittacidae)
Rod papoušek (Polytelis)
Binomické jméno
Polytelis swainsonii
(Desmarest, 1826)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Papoušek nádherný (Polytelis swainsonii) je druh papouška endemitní k jihovýchodní části Austrálie. Je jedním ze tří zástupců rodu Polytelis.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dorůstá průměrně 40 cm, většinou je jasně zelený s tmavějšími letkami a dlouhým ocasem. Dospělí samci mají žluté čelo a hrdlo a výrazný červený pruh pod ním, samice mají hlavu jednotvárně zelenou. Kromě toho mají samičky celkově matnější zabarvení než samečkové.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Papoušek nádherný obývá suché lesy na území Nového Jižního Walesu a Victorie. V současné době je zařazen do kategorie zranitelných druhů, jeho volně žijící populace totiž čítá odhadem pouze 6500 jedinců.

Hnízdí v dutinách stromů, občas ve volných koloniích až 6 párů. Živí se zejména květy, semeny a nedozrálými plody blahovičníku, dále také ovocem, nektarem a pylem.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Papoušek nádherný je snášenlivý pták, který s ostatními obranyschopnými druhy papoušků dobře vychází. Také mezi jedinci stejného druhu nemusí vznikat žádné problémy, pokud mají všichni dostatek prostoru.

Chov[editovat | editovat zdroj]

Protože tito ptáci velice rádi létají, musí být voliéra co nejprostornější. Do klece se tito nádherně zbarvení papoušci opravdu nehodí. Voliéra musí být nejméně čtyři metry dlouhá a musí být postavená z pevného materiálu. Pro větší počet párů potřebujeme mít daleko větší voliéru. Rostliny ve svém domově tento pták okamžitě ničí.

Optimální řešením je možnost jejich delšího záletu do krytého přístřešku. Prostorová náročnost jejich chovu je důvodem, proč je jejich výskyt v soukromých chovech poněkud omezen.[2] Nicméně jejich nesporná atraktivita je často důvodem pořízení tohoto druhu do zoologických zahrad. V České republice je možné tohoto ptáka vidět např. v ZOO Praha, ZOO Tábor a ZOO Olomouc.

Klimatické podmínky[editovat | editovat zdroj]

Papoušek nádherný je poměrně odolný pták. Pokud se může uchýlit do krytého přístřešku, není vytápění v zimě nutné.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Jako základ dáváme těmto ptákům směs semen pro střední papoušky. Tu můžeme pravidelně obohacovat kousky ovoce, zeleniny a zeleným krmením. V hnízdním období musí dostávat vaječnou směs. Abychom uspokojili jejich potřebu klovat, zásobíme ptáky pravidelně vrbovými větvičkami a čerstvými nestříkanými větvičkami ovocných stromů. Vždy musí mít k dispozici dostatek gritu a písku na trávení, aby se mohli podle potřeby zásobit.

Denní činnost[editovat | editovat zdroj]

Papoušek nádherný je poměrně hlučný pták, ale jeho hlas je obvykle melodický. Někteří jedinci rádi okusují, zatímco jiní příslušníci tohoto druhu tuto potřebu nemají. Tento pták má také rád koupání, které je nutné k udržování peří v čistotě. Zdržuje se ve všech patrech voliéry, i na zemi, kde si částečně hledá potravu. Tito papoušci jsou zvědaví a přístupní ptáci, kteří se dají celkem dobře ochočit, i když je chováme ve voliéře.

Hnízdění[editovat | editovat zdroj]

Papoušek nádherný dává přednost hnízdění v přírodní budce, například v dutém kmeni. Rozměry této budky jsou asi 30 centimetrů na 60 centimetrů výšky a s vletovým otvorem o průměru 9 až 10 cm. Na dno budky navršíme trochu vlhké rašeliny nebo ztrouchnivělého dřeva. Samička snáší 3 až 5 bílých vajec, ze kterých se za 21 dnů vyklubou mláďata. Papoušek hnízdo urputně brání, často také před svým ošetřovatelem. Asi za čtyři až pět týdnů po vylíhnutí mláďata vylétají z budky. Potom je rodiče ještě nějakou dobu vodí a přikrmují. Trvá asi rok, nebo dokonce déle, než se mladí samečkové plně vybarví. Do té doby se všichni mladí ptáci podobají matce. Papoušek nádherný je během hnízdění velice citlivý na vzruchy z okolí - absolutní klid a pravidelnost jsou v této době velice důležité.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]
  2. chovzvirat.cz [online]. [cit. 2015-11-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]