Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami
Budova zámečku ve Vysoké u Příbramě
Budova zámečku ve Vysoké u Příbramě
Základní informace
Sloh novorenesance
Poloha
Adresa Vysoká u Příbramě, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 35172/2-2602 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami je muzeum věnované zejména zdejším pobytům skladatele, který si toto místo značně oblíbil a získával tu inspiraci k tvorbě. Nachází se na západním okraji obce Vysoká u Příbramě mezi PříbramíRožmitálem pod Třemšínem.

Budovu zámečku v novorenesančním slohu nechal postavit švagr Antonína Dvořáka, hrabě Václav Robert Kounic. Byla dokončena spolu s okolním anglickým parkem podle projektu architekta Čeňka Gregora roku 1878. Kounic Dvořákovi umožnil zámeček navštěvovat, kdykoli se mu zalíbilo; roku 1884 Dvořák od Kounice koupil nedaleký starší špýchar, který nechal přestavět na rodinný domek a učinil z něj pak letní sídlo, kam často jezdil s rodinou. Do Vysoké Dvořák zajížděl až do své smrti roku 1904. V letech 1897 a 1898 v zahradním domku na okraji parku žil a tvořil básník Josef Václav Sládek.

V parku se nachází dvě jezírka, z nichž jedno Dvořáka inspirovalo ke složení opery Rusalka. Zámeček je v současnosti upraven jako muzeum, které připomíná i osobnost hraběte Václava Kounice; nachází se v něm koncertní sál, knihovna a galerie, konají se zde i svatební obřady.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]