Paleolitická dieta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Paleolitická dieta, nazývaná také paleo dieta či dieta doby kamenné, je často označována jako dietní režim či způsob stravování. Označení Paleo Diet je ochranná známka Lorena Cordaina.

Zastánci paleo diety své zásady definují více jako životní styl než způsob stravování. Člověk stravující se paleo dietou přibližuje svou stravu na zastánci diety předpokládaném stravování pravěkého člověka z období paleolitu, což je nejdelší období lidských dějin, které trvalo déle než 2 milióny let. V tomto období člověk neznal zemědělství, a živil se tedy lovem a sběrem. Člověk byl původně spíše jen masožravec.[1] Avšak strava lovce a sběrače byla a je kalorická, i přes více pohybu než lidé v moderní společnosti spálí kalorií podobně.[2] Obsahuje i více sacharidů, než má průměrná strava občanů USA.[3] Zastánci tohoto stravovacího režimu předpokládají, že lidské trávení není ještě evolučně přizpůsobené na produkty zemědělství (obilí a mléčné výrobky).

Lidé dodržující tuto dietu tedy vyřazují ze svého jídelníčku nebo omezují zemědělské produkty jako obiloviny, luštěniny, pečivo, mléko, sýry, zpracovávané potraviny atp. Jídelníček se tedy skládá zejména z masa, ryb, zeleniny, ovoce, hub, ořechů a vajec. Paleo strava hojně využívá tuků – avokádo, kokosový olej, olivový olej, máslo či sádlo.

Oponenti této diety argumentují, že může vést k nedostatečnému příjmu minerálů, zejména vápníku.[4] Tato dieta je nekvalitní a produkuje velké množství ekvivalentních emisí oxidu uhličitého.[5] Věrohodnost evolučního argumentu zastánců diety, kteří tvrdí, že paleo dieta je funkčním řešením pro většinu dnešní populace a pomáhá v mnoha zdravotních ohledech, protože lidský organismus se nestihl evolučně přizpůsobit rychlé změně jídelníčku spojené s prudkým rozvojem zemědělství, byla nedávno zpochybněna nejnovějším výzkumem.[6] Studie provedené na různých populacích po celém světě ukazují, že lidé dokážou žít zcela zdravě s pestrou škálou různých jídelníčků a že lidé se vyvinuli jako velmi přizpůsobiví jedlíci.[7] Dieta rovněž nezařazuje přerušované hladovění, které bylo normální součástí příjmu potravy od počátku historie.

Česká republika[editovat | editovat zdroj]

V České republice se paleo dieta začala objevovat v roce 2011, kdy ji praktikovalo pouze několik osob, v následujících letech se komunita a metodika její výživy rozrostla a prezentuje se jako životní styl.[8] Její programy se nazývají Primal, Whole 30 nebo Low Carb. Dokumentují dobré výsledky redukce hmotnosti a celkové zlepšení zdravotního stavu. Doporučují svůj režim jako funkční řešení mnohých zdravotních potíží dnešní populace, jako je nadváha, alergie, akné, zažívací potíže nebo zahleněnost. Hlavními propagátory programů jsou Miroslav Matoušek a bloggerka Lucie Grusová. Své kuchařky šíří především formou e-knih, webových stránek a po sociálních sítích.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. HOUSER, Pavel. Člověk byl přes 2 miliony let vrcholovým predátorem. sciencemag.cz [online]. 2021-04-07 [cit. 2022-08-30]. Dostupné online. 
 2. SMITH, Robin A. Living like a caveman won't make you thin—but it might make you healthy. medicalxpress.com [online]. 2019-01-18 [cit. 2022-08-30]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. PONTZER, H.; WOOD, B. M.; RAICHLEN, D. A. Hunter-gatherers as models in public health: Hunter-gatherer health and lifestyle. S. 24–35. Obesity Reviews [online]. 2018-12. Roč. 19, s. 24–35. Dostupné online. DOI 10.1111/obr.12785. (anglicky) 
 4. TARANTINO, Giovanni; CITRO, Vincenzo; FINELLI, Carmine. Hype or Reality: Should Patients with Metabolic Syndrome-related NAFLD be on the Hunter-Gatherer (Paleo) Diet to Decrease Morbidity?. Journal of Gastrointestinal and Liver Diseases. 2015-09. Dostupné online [cit. 2017-01-22]. ISSN 1842-1121. (anglicky) 
 5. https://medicalxpress.com/news/2023-02-keto-vegan-popular-diets-fourfold.html - Keto vs. vegan: Study of popular diets finds over fourfold difference in carbon footprints
 6. TURNER, Bethany L; THOMPSON, Amanda L. Kapitola Beyond the Paleolithic prescription: incorporating diversity and flexibility in the study of human diet evolution. Nutrition Reviews [online]. International Life Sciences Institute, 2014-10-15 [cit. 2017-01-22]. Dostupné online. ISSN 1753-4887. (anglicky) 
 7. LEONARD, William R. Food for Thought. Scientific American. 2002-12-01. Dostupné online. ISSN 0036-8733. (anglicky) 
 8. https://paleosnadno.cz/

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Loren Cordain, Lorrie Cordainová, Nell Stephensonová: Paleo dieta: Moderní verze pravěké stravy. Ikar Praha 2013
 • Loren Cordain: Současná paleo dieta. Ikar Praha 2014
 • Daniel Green: Paleo jídlo pro naši dobu. překlad Viktor Faktor. Columbus 2015
 • Heather Connell a Julia Maranan: Poznejte paleo superpotraviny. Synergie 2015

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]