Paleolitická dieta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Paleolitická dieta, nazývaná také paleo dieta či dieta doby kamenné, je často označována jako dietní režim či způsob stravování.

Zastánci Paleo se však přiklání k tomu, že se jedná více o životní styl, než pouze o způsob stravování. Člověk stravující se Paleo zakládá svou stravu na předpokládaném stravování člověka v období paleolitu, což je nejdelší období lidských dějin, které trvalo přibližně 3 milióny let. V tomto období člověk neznal zemědělství, a živil se tedy lovem a sběrem. Zastánci tohoto stravovacího režimu předpokládají, že lidské trávení není ještě evolučně přizpůsobené na produkty zemědělství (obilí a mléčné výrobky).

Lidé dodržující tuto dietu tedy vyřazují nebo omezují ze svého jídelníčku zemědělské produkty jako obiloviny, luštěniny, pečivo, mléko, sýry, zpracovávané potraviny atp. Jídelníček se tedy skládá zejména z masa, ryb, zeleniny, ovoce, hub, ořechů a vajec. Paleo strava hojně využívá tuků - avokádo, kokosový olej, olivový olej, máslo či sádlo.

V České republice se Paleo začalo objevovat v roce 2011, kdy jej praktikovalo pouze několik jedinců, ale v následujících letech se komunita velice rozrostla. [zdroj?] Dosahování dobrých výsledků a celkové zlepšení zdravotního stavu se ukázalo, jako funkční řešení pro většinu velkou část dnešní populace.[zdroj?] Nadváha, akné, zažívací potíže, zahleněnost a další potíže trápí mnohé občany a Paleo v tomto velmi napomáhá.[zdroj?]

Oponenti této diety argumentují, že může vést k nedostatečnému příjmu vápníku. [1] Věrohodnost evolučního argumentu zastánců diety, kteří tvrdí, že Paleo dieta je funkčním řešením pro většinu dnešní populace a pomáhá v mnoha zdravotních ohledech, protože lidský organismus se nestihl evolučně přizpůsobit rychlé změně jídelníčku spojené s prudkým rozvojem zemědělství, byla nedávno zpochybněna nejnovějším výzkumem.[2] Studie provedené na různých populacích po celém světě ukazují, že lidé dokážou žít zcela zdravě s pestrou škálou různých jídelníčků a že lidé se vyvinuli jako velmi přizpůsobiví jedlíci. [3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TARANTINO, Giovanni; CITRO, Vincenzo; FINELLI, Carmine. Hype or Reality: Should Patients with Metabolic Syndrome-related NAFLD be on the Hunter-Gatherer (Paleo) Diet to Decrease Morbidity?. Journal of Gastrointestinal and Liver Diseases. 2015-09 Dostupné online [cit. 2017-01-22]. ISSN 1842-1121. (anglicky) 
  2. TURNER, Bethany L; THOMPSON, Amanda L. Nutrition Reviews [online]. International Life Sciences Institute, 2014-10-15 [cit. 2017-01-22]. Dostupné online. ISSN 1753-4887. (anglicky) 
  3. LEONARD, William R. Food for Thought. Scientific American. 2002-12-01 Dostupné online. ISSN 0036-8733. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]