Paleolitická dieta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Paleolitická dieta, nazývaná také paleo dieta či dieta doby kamenné, je často označována jako dietní režim či způsob stravování.

Zastánci Paleo se však přiklání k tomu, že se jedná více o životní styl, než pouze o způsob stravování. Člověk stravující se Paleo zakládá svou stravu na předpokládaném stravování člověka v období paleolitu, což je nejdelší období lidských dějin, které trvalo přibližně 3 milióny let. V tomto období člověk neznal zemědělství, a živil se tedy lovem a sběrem. Zastánci tohoto stravovacího režimu předpokládají, že lidské trávení není ještě evolučně přizpůsobené na produkty zemědělství (obilí a mléčné výrobky).

Lidé dodržující tuto dietu tedy vyřazují nebo omezují ze svého jídelníčku zemědělské produkty jako obiloviny, luštěniny, pečivo, mléko, sýry, zpracovávané potraviny atp. Jídelníček se tedy skládá zejména z masa, ryb, zeleniny, ovoce, hub, ořechů a vajec. Paleo strava hojně využívá tuků - avokádo, kokosový olej, olivový olej, máslo či sádlo.

V České republice se Paleo začalo objevovat v roce 2011, kdy jej praktikovalo pouze několik jedinců, ale v následujících letech se komunita velice rozrostla. Dosahování dobrých výsledků a celkové zlepšení zdravotního stavu se ukázalo, jako funkční řešení pro většinu velkou část dnešní populace.[zdroj?] Nadváha, akné, zažívací potíže, zahleněnost a další potíže trápí mnohé občany a Paleo v tomto velmi napomáhá.[zdroj?]

Postupem času se na internetu objevilo několik zajímavých blogů, kurzů a knih o Paleo, které dávají na tento životní styl ucelený pohled a do detailu vysvětlují principy. Často se lze setkat s mnohými mýty a nepřesnostmi o Paleo, které se opakují stále dokola. Zde jsou vyvrácené některé z nich.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]