Paiste

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Paiste
Logo
Logo
Základní údaje
Právní forma Aktiengesellschaft
Datum založení 1901
Adresa sídla Nottwil, Švýcarsko
Identifikátory
Oficiální web www.paiste.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
20" Novo china - serie 2002

Paiste (čti paj-sti) je firma která se zabývá výrobou činelů a gongů. Paiste v estonštině znamená blýskat nebo svítit se.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie firmy Paiste začala v Rusku v roce 1901, kdy si vysloužilý hudebník z carské gardy Michail Toomas Paiste v Sankt Peterburgu otevřel obchod, ve kterém se zabýval prodejem a opravami hudebních nástrojů. Prosperující obchod mu překazila ruská revoluce.

V roce 1917 se Michail vrátil do rodného Estonska, kde si v Tallinnu otevřel nový obchod. Od té doby se činnost firmy rozšířila o projektování a výrobu činelů. Nedlouho poté do firmy vstupuje syn Michail M. Paiste, který se zasloužil o její rozvoj a přebral její vedení.

Za II. světové války utekl Michail M. Paiste do Polska, kde znovu otevírá svou živnost. Přes nedostatek materiálu a problémy ve výrobě firma válku přežila.

Po skončení války v roce 1945 se Michail M. stěhuje z Polska do severního Německa, kde začíná potřetí. Firmě se podařilo obnovit styky se starými zákazníky a najít nové.

V roce 1957 Michail M. otevírá nový závod ve Švýcarsku, kde nastoupilo třetí pokolení firmy, synové Robert a Toomas. Díky usilovné práci obou bratrů se pak Švýcarsko stalo mezinárodním centrem firmy. Od roku 2003 vede firmu Toomasův syn Erik Paiste.

V roce 1981 firma rozšířila svoji působnost na USA, kdy byla založena nová továrna.

Umělci[editovat | editovat zdroj]

Činely Paiste používají:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Paiste na polské Wikipedii.