Přeskočit na obsah

Paiste

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Paiste
Logo
Logo
činely
Základní údaje
Právní formaAktiengesellschaft
Datum založení1901
Adresa sídlaNottwil, Švýcarsko
Charakteristika firmy
Oblast činnostihudební nástroj
Produktyčinely
Identifikátory
Oficiální webwww.paiste.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
20" Novo china - serie 2002

Paiste (čti paj-sti) je firma, která se zabývá výrobou činelů a gongů. Paiste v estonštině znamená blýskat nebo svítit se.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie firmy Paiste začala v Rusku v roce 1901, kdy si vysloužilý hudebník z carské gardy Michail Toomas Paiste v Sankt Peterburgu otevřel obchod, ve kterém se zabýval prodejem a opravami hudebních nástrojů. Prosperující obchod mu překazila ruská revoluce.

V roce 1917 se Michail vrátil do rodného Estonska, kde si v Tallinnu otevřel nový obchod. Od té doby se činnost firmy rozšířila o projektování a výrobu činelů. Nedlouho poté do firmy vstupuje syn Michail M. Paiste, který se zasloužil o její rozvoj a přebral její vedení.

Za II. světové války utekl Michail M. Paiste do Polska, kde znovu otevírá svou živnost. Přes nedostatek materiálu a problémy ve výrobě firma válku přežila.

Po skončení války v roce 1945 se Michail M. stěhuje z Polska do severního Německa, kde začíná potřetí. Firmě se podařilo obnovit styky se starými zákazníky a najít nové.

V roce 1957 Michail M. otevírá nový závod ve Švýcarsku, kde nastoupilo třetí pokolení firmy, synové Robert a Toomas. Díky usilovné práci obou bratrů se pak Švýcarsko stalo mezinárodním centrem firmy. Od roku 2003 vede firmu Toomasův syn Erik Paiste.

V roce 1981 firma rozšířila svoji působnost na USA, kdy byla založena nová továrna.

Umělci[editovat | editovat zdroj]

Činely Paiste používají:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Paiste na polské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]