Přeskočit na obsah

Whitesnake

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Whitesnake
Whitesnake v roce 2022
Whitesnake v roce 2022
Základní informace
PůvodAnglie Leeds, Anglie
ŽánryHard rock
Heavy metal
glam metal
Aktivní roky1978–1990, 1994, 1997, 2003–současnost
VydavateléUnited Artists
EMI
Geffen Records
Příbuzná témataDeep Purple, Coverdale•Page, Brian Auger's Oblivion Express, Runner, Paice Ashton Lord, Gary Moore, Phenomena, Trapeze, Glenn Hughes, Rainbow, Michael Schenker Group, Def Leppard, Quiet Riot, David Lee Roth, Ratt, Pink Floyd, Manic Eden, Motörhead, House of Lords, Yngwie Malmsteen, Thin Lizzy, Alice Cooper, Winger, Night Ranger, Dokken, The Snakes, The Company of Snakes, The Dead Daisies, Foreigner, Secret Sphere, Adler's Appetite,
Webwww.whitesnake.com
Současní členové
David Coverdale
Tommy Aldridge
Reb Beach
Joel Hoekstra
Tanya O'Callaghan
Michele Luppi
Dino Jelusick
Dřívější členové
Jon Lord
Dave Dowle
Ian Paice
Cozy Powell
Denny Carmassi
Aynsley Dunbar
Neil Murray
Rudy Sarzo
Bernie Marsden
Mel Galley
Micky Moody
John Sykes
Adrian Vandenberg
Vivian Campbell
Steve Vai
Warren DeMartini
Marco Mendoza
Colin Hodgkinson
Chris Frazier
Uriah Duffy
Timothy Drury
Derek Hilland
Doug Aldrich
Brian Tichy
Michael Devin
Brian Ruedy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Whitesnake je anglická hardrocková kapela založená Davidem Coverdalem (slavným z doby, kdy hrál s Deep Purple) v roce 1977. Hráli hlavně v 80. letech, ale koncertují dodnes, i když ve zcela odlišném složení.

Na nějaký čas hráli v kapele i takoví muzikanti jako Jon Lord, Ian Paice, Cozy Powell, Neil Murray, Bernie Marsden, Micky Moody, John Sykes, Brian Robertson, Adrian Vandenberg, Vivian Campbell nebo třeba Steve Vai.

Během celé své existence se kapela nejvíce blížila Deep Purple, nejenom proto, že tři členové s nimi kdysi hráli, ale také protože Deep Purple prostě v té době hodně ovlivňovali hudební scénu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Poté, co bývalý zpěvák Deep Purple David Coverdale nahrál dvě sólová alba, založil v roce 1977 kapelu Whitesnake. V 70. letech bylo ale hard rocku a heavy metalu všude plno, takže se jejich první alba jaksi ztratila (ale např. v Evropě a Japonsku byla docela populární).[zdroj?] V roce 1982 si Coverdale vzal volno, aby se mohl starat o svoji nemocnou dceru. Když se pak Whitesnake v roce 1984 znovu objevili v úplně novém složení, zněli daleko živěji a energičtěji.

Píseň Slide It In byla možná založená na starých tricích Deep Purple a Led Zeppelin, ale kapela byla schopná psát chytlavé fráze – byla to jejich první platinová nahrávka. O tři roky později vydali stejnojmenné album, které bylo ještě úspěšnější.[zdroj?] Části sice byly nestydatě podobné právě věcem od Led Zeppelin nebo Deep Purple (například píseň Still of the Night, jako by z oka vypadla začátkům Led Zeppelin), ale kapela byla schopná psát opravdu úchvatné rockové skladby jako například Here I Go Again, které byly poháněné jak melodií, tak riffy, stejně jako rockové balady (např. Is This Love). Whitesnake měli obrovský celosvětový úspěch, jenom v USA prodali šest milionů kopií.[zdroj?]

Než v roce 1989 nahráli jejich další album Slip of The Tongue, Coverdale kapelu opět úplně předělal, v nové sestavě byl například kytarový virtuóz Steve Vai. I když album bylo platinové, bylo to po celosvětovém úspěchu Whitesnake celkem zklamání. Kapela si po tomto albu dala pauzu. V roce 1993 vydal Coverdale společně s bývalým kytaristou Led Zeppelin Jimmy Pagem společné album, které ale bylo dost nevýrazné. V dalším roce vydali Whitesnake v Kanadě a USA hitové album, zaměřené pouze na jejich poslední tři alba (sice obsahovalo i některé nevydané písně, hlavně ale převážně materiál, který už v minulosti vyšel).

V roce 1997 Coverdale oživil Whitesnake (kytarista Adrian Vandenberg byl jediný člen, který zůstal z druhé sestavy) a v tom samém roce vydali album Restless Heart. Překvapivě album ani nebylo vydáno ve Spojených státech. Na následujícím turné Coverdale s Vandenbergem udělali unplugged koncert v Japonsku, který byl nahrán a vydán pod názvem Starkers in Tokyo. Každopádně na konci 90. let kapela opět přerušila činnost, protože Coverdale koncentroval na první sólové album po 22 letech. Toto album s hostujícím kytaristou Earlem Slickem Into the Light bylo vydáno v září 2000.

Coverdale řekl, že rok 2021 je ideální na odchod do důchodu, nakonec řekl, že turné na rozloučenou by se mohlo odehrát v roce 2022. Důvod proč Whitesnake končí je Coverdalův stres z cestování a věk. V červenci 2022 skupina zrušila turné ze zdravotních důvodů Coverdalea, aby se na pár měsíců zotavil. V dubnu 2023 Coverdale se vyjádřil, že chce pokračovat s rozlučkovým turné, ale určujícím faktorem bude jeho fyzické zdraví.

Poslední události[editovat | editovat zdroj]

V červnu 2006 podepsal Coverdale pro Whitesnake nový kontrakt s Steamhammer/SPV Records kvůli živému dvojalbu Live: In the Shadow of the Blues. Album vyšlo 27. listopadu 2006. Je to sbírka nahrávek z turné a koncertů od roku 2003, tedy od doby, kdy se kompletně změnilo složení kapely. Jsou na něm taky čtyři nové skladby, studiové nahrávky, první od posledního alba z roku 1997, Restless Heart.

Členové skupiny[editovat | editovat zdroj]

Současní členové[editovat | editovat zdroj]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Whitesnake na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]