Přelidnění

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
V některých zemích (např. Indie) přibývá ve městech obyvatelstva tak rychle, že stávající infrastruktura nedostačuje a lidé si staví vlastní nuzná obydlí hned za stávající zástavbou. Rychlý růst obyvatelstva zde posiluje ještě prudká a živelná urbanizace.
Celkový počet obyvatel Země v čase
Tempo růstu od roku 1950 (červeně) a prognóza budoucího růstu (modře)

Přelidnění (u lidské populace) či přemnožení (u jakékoli populace) je stav, kdy prostředí neposkytuje dostatek zdrojů pro obživu populace. Příčinou přelidnění může být nárůst plodnosti, pokles úmrtnosti, zvýšená imigrace nebo vyčerpání zdrojů.

Lidská populace pravděpodobně nepřesáhla počet 10 milionů v době před neolitickou revolucí (tj. před zemědělstvím).[1] Ve 4. století n.l. bylo v Římské říši 56 miliónů obyvatel.[2] Světová populace pak také soustavně roste zhruba od roku 1400; nejvýznamnější růst byl zaznamenán po roce 1960, a to hlavně díky pokrokům v medicíně a zemědělství. To také znamenalo, že se otázka přelidnění dostala na pořad dne a začali ji řešit jak demografové, tak i vědci. Jako riziko pro budoucnost byl problém přelidnění popularizován během 70. letech i v oblasti science fiction, nicméně se stabilizací růstu obyvatelstva ve vyspělých zemích nastal úpadek zájmu. Přelidnění se tak mělo stát problémem především v rozvíjejících se zemích, které neprošly, nebo teprve procházely tzv. demografickou revolucí. Mnohé země také hlavně v minulosti přijímaly různá opatření, aby zabrzdily prudký nárůst vlastního obyvatelstva. Nejznámějším takovým opatřením je čínská politika jednoho dítěte.

Celosvětový trend však směřuje k rychlému poklesu porodnosti - zatímco v roce 1990 byla úhrnná světová plodnost 3,24 dítěte na ženu, v roce 2009 to bylo již jen 2,47 dítěte na ženu, přičemž k prosté reprodukci je třeba 2,1 dítěte na ženu. Proto někteří odborníci předpokládají, že se do roku 2060 světová populace stabilizuje a začne klesat.[3]

Průzkum firmy OHT zveřejnil výsledky jejich průzkumu, který prozradil, že porodnost v méně vyvinutých zemích (Indie, Bangladéš aj.) je až o 60% větší než v zemích západní Evropy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TELLIER, Luc-Normand. Urban World History: An Economic and Geographical Perspective. [s.l.]: PUQ 650 s. Dostupné online. ISBN 9782760522091. (anglicky) 
  2. POPULATION ESTIMATES OF THE ROMAN EMPIRE IN AGE OF CONSTANTINE (306-337) AND THEODOIUS I (379-395) WESTERN EMPIRE [online]. www.tulane.edu [cit. 2016-05-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-08-26. 
  3. SPIEGEL STAFF. The Great Contraction: Experts Predict Global Population Will Plateau [online]. SPIEGEL ONLINE, 2011-11-03 [cit. 2016-05-08]. Dostupné online.