Oswald Pohl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Oswald Pohl
Pohl, Oswald.JPG
Rodné jméno Oswald Ludwig Pohl
Narození 30. června 1892
Duisburg-Ruhrort
Úmrtí 8. června 1951
věznice v Landsberg am Lech
Příčina úmrtí oběšení
Ocenění Německý kříž ve stříbře
Zlatý stranický odznak
Politická strana Národně socialistická německá dělnická strana
Funkce člen Reichstagu Nacistického Německa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oswald Ludwig Pohl (30. června 1892 Duisburg-Ruhrort – 8. června 1951 Landsberg am Lech) byl německý nacistický důstojník a člen SS v hodnosti Obergruppenführer. Během druhé světové války se podílel na správě koncentračních táborů. Po skončení války se skrýval, ale už v roce 1946 byl zadržen a následující rok stanul před americkým soudem za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. V roce 1951 byl popraven oběšením.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se do rodiny kováře Hermanna Otto Emila Pohla a jeho ženy Auguste Pohl (rozené Seifert) jako páté z osmi dětí. V roce 1912 se stal plavčíkem u Kaiserliche Marine. Za 1. světové války sloužil v oblasti Baltského moře a při pobřeží Vlámska. Navštěvoval námořnickou školu a 1. dubna 1918 se stal vojenským pokladníkem. 30. října stejného roku se oženil.

Po skončení války navštěvoval kurzy na obchodní škole a začal studovat právo na Univerzitě Christiana Alberta v Kielu. Brzy však odešel a stal se opět pokladníkem, tentokrát u Freikorps "Brigade Löwenfeld", působícím v Berlíně, Horním Slezsku a povodí Rúru. V roce 1920 byl, stejně jako mnoho mladých zapletených do Kappova puče, přijat do nového námořnictva Výmarské republiky Reichsmarine.

SS[editovat | editovat zdroj]

V roce 1925 se Pohl stal členem SA, o rok později 22. února 1926, vstoupil jako člen #30842 do NSDAP. Někdy během roku 1929 se Pohl stal členem SS.[1] V roce 1933 se setkal s Heinrichem Himmlerem a stal se jeho chráněncem. Byl jmenován do funkce náčelníka oddělení správy ve štábu říšského vůdce SS a získal hodnost SS-Standartenführer. Tak začal ovlivňovat správu koncentračních táborů.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

údaje použity z: ruská Wikipedie-Поль, Освальд/Награды

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Oswald Pohl na anglické Wikipedii.

  1. Zentner, Christian; Bedürftig, Friedemann (1991). The Encyclopedia of the Third Reich. (2 vols.) New York: MacMillan Publishing. ISBN 0-02-897500-6.