Ostropes trubil

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxOstropes trubil
alternativní popis obrázku chybí
Ostropes trubil (Onopordum acanthium)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád hvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleď hvězdnicovité (Asteraceae)
Podčeleď Carduoideae
Tribus Cynareae
Rod ostropes (Onopordum)
Binomické jméno
Onopordum acanthium
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Suché plodenství a semena ostropesu

Ostropes trubil (Onopordum acanthium) je statná dvouletá rostlina, bylina z čeledi hvězdnicovitých[1] Rostlina je výrazná svou velikostí a hrubými, ostnatými bíle vlnitými listy a stonky.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Statné dvouleté byliny dorůstají výšky až 2 m. Listy a stonky jsou hustě bíle plstnaté. Listy vyrůstají v přízemní listové růžici, bývají až 50 cm dlouhé. Trubkovité květy jsou růžové až červemné 30-70 mm v průměru, jednotlivě na koncích květenství. Kvete v červenci až září.[2] Semena jsou štíhlé a hladké nažky asi 3 mm dlouhé, hnědé s šedými znaky. [3]

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Je původní v Evropě a západní Asii od Iberského poloostrova na východ po Kazachstán, a na sever po střední Skandinávii, ovšem roste i jinde.

Synonyma[editovat | editovat zdroj]

Podle biolib jsou používána česká synonyma:[1]

  • bílý trn
  • pcháč strakatý

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Rostlina preferuje stanoviště se suchými léty, jako je například oblast Středomoří. Nejlépe se jí daří v písčité půdě, písčitém jílu a na vápnitých půdách, které jsou bohaté na živiny. Roste často na ruderálních stanovištích, suchých pastvinách a v narušených oblastech. Výskyt ovlivňuje teplota a vlhkost prostředí, spíše než koncentrace živin v půdě. V Evropě má rostlina tendenci kolonizovat narušené pastviny.

Semeno je rozptylováno hlavně místně větrem, nebo ve větší míře lidmi, ptáky, volně žijícími živočichy, zvířaty. Semena jsou citlivé na světlo a klíčí pouze blízko k povrchu. Optimální hloubka je 4,5 - 0,5 cm.

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

Pěstuje se méně často jako okrasná rostlina. Protože jde o dvouletku, je jeho pěstování omezeno potřebou přemnožení. Preferuje živné půdy a snese sušší stanoviště. Je výrazná dominanta, lze jej použít i do skupin xerofytních výsadeb.

Využití jako léčivka:

Čas a způsob sběru:Celá planě rostoucí kvetoucí rostlina se sbírá od června do srpna. Suší se jen výjimečně. Nejlepší způsob konzervace je příprava alkoholického výtažku, jinak se používá hlavně čerstvá šťáva.Nejdůležitější obsahové složky:Třísloviny, hořčiny, saponiny, pólysachartid inulínu, soli vápníku a draslíku, stopy silice.Praktické využití:Ostropes trubil se původně používal v lidovém léčitelství hlavně na zastaralé vředy a nehojící se rány. Později jeho používání bylo považováno za zastaralé a neúčinné a upadl téměř v zapomenutí. V současné době se mu opět věnuje zvýšená pozornost, neboť u něho byly zjištěny kancerostatické a antimikrobiální účinky. Znovu se s úspěchem aplikuje u starých hnisavých a nebojících se vředů a ran. Dále se podává při rakovině dělohy a kožní rakovině. Jeho další využití je předmětem výzkumu.Způsob aplikace v léčitelství:Přírodní šťáva: Nejsnadněji ji získáme na speciální elektrické odstředivce. Pokud ji nemáme, můžeme použíti mixér. Dáme do něho trochu studené vody (ne moc) a nadrobno rozkrájenou nať ostropsa a dokonale rozmixujeme.Necháme hodinu stát a potom přes plátýnko nebo silonovou punčochu vyždímáme a tak získáme léčivou šťávu. Alkoholický výtažek: Do lahve do 2/3 drobně rozkrájíme čerstvou nať ostropsa a zalijeme alkoholem 60%. Láhev dobře uzavřeme a necháme na světle a v teple 14 dní macerovat. Poté čirou tekutinu slijeme, zbytek vylisujeme a sfiltrujeme. Oba podíly smícháme dohromady. zdroj: LÉČIVÁ SÍLABODLÁKŮ Jiří Bodlák & Jos. A. Zentrich

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Onopordum acanthium se rozmnožuje pouze semeny. Většina semena klíčí na podzim po prvních deštích, ale některá semena mohou klíčit po celý rok za výhodných vlhkosti a teplot.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b biolib.cz
  2. Onopordum acanthium - ostropes trubil [online]. [cit. 2015-01-11]. Dostupné online. 
  3. MIŽÍK, Peter. ONOPORDUM ACANTHIUM L. – ostropes trubil / ostropes obyčajný [online]. [cit. 2015-01-11]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]