Ostrčilovo náměstí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ostrčilovo náměstí
Ostrčilovo náměstí v Nuselském údolí a Nuselský most, pohled z Vyšehradu
Ostrčilovo náměstí v Nuselském údolí a Nuselský most, pohled z Vyšehradu
Umístění
Město Praha
Městská část Praha 2
Čtvrť Nusle
Poloha
Historie
Starší názvy Přemyslovo
Karla Hašlera
Kód ulice 463281
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostrčilovo náměstí je veřejné prostranství v Praze, které se nachází v Nuselském údolí na okraji čtvrtě Nusle pod Vyšehradem v městské části Praha 2 na levém břehu Botiče, na jeho pravém břehu se nalézá úzký pruh spadající pod Vinohrady a za ním se pak rozprostírá pražské Nové Město. Botič sem přitéká od Folimanky a od nuselského Divadla Na Fidlovačce a někdejšího Nuselského pivovaru (poznámka:na pravém břehu Botiče se zde nalézají dobře zachovalé a dobře viditelné pozůstatky někdejších novoměstských hradeb) a odtéká odtud za mostem pro tramvajovou trať a železnici v zakrytém kanálu až na nedalekou Výtoň, kde ústí do Vltavy. Nad tímto zakrytím vede nové prodloužení Čiklovy ulice do ulice Vnislavovy a Vratislavovy. Náměstí je od roku 1952[1] pojmenováno po českém hudebním skladateli a dirigentovi Otakaru Ostrčilovi.

Náměstí má přibližně trojúhelníkový tvar s parkovou úpravou, v jeho severní části se nalézá parkoviště. Jeho severozápadní a severní stranu tvoří koryto potoka Botiče, východní stranu souvislá nuselská zástavba, v níž zde dominuje více než sto let dobře udržovaný Hotel Union (Nusle čp. 462), jižní a jihozápadní stranu pak tříkolejná železniční trať vedoucí sem z pražského hlavního nádraží a nádraží Praha-Vršovice na Smíchovské nádraží. Kdysi se zde býval chráněný železniční přejezd se závorami, který umožňoval průjezd vozidel směrem k Vyšehradu do Zábojovy ulice, ke křižovatce Čiklova-Lumírova, ten byl později zrušen (zrušen byl i název Zábojova ulice, nahrazený prodloužením nuselské Lumírovy ulice). Chodci zde mají k dispozici původní podchod pro pěší[2].

Při jižním okraji náměstí prochází tramvajová trať vedoucí sem z Nuslí obchodní Jaromírovou ulicí směrem na Nové Město, na východní straně náměstí tato tramvajová trať přechází můstkem potok a pokračuje dále ulicí Na Slupi směrem k Výtoni a k Botanické zahradě Univerzity Karlovy a odtud pak na Karlovo náměstí.

Na západním konci Jaromírovy ulice na okraji náměstí se nalézá stejnojmenná tramvajová zastávka.

Na náměstí se sbíhají nuselské ulice Jaromírova, Oldřichova a Sekaninova.

Významné objekty a instituce[editovat | editovat zdroj]

Historické názvy[editovat | editovat zdroj]

  • 1900–1947 – Přemyslovo náměstí
  • 1947–1952 – Náměstí Karla Hašlera
  • od roku 1952 – Ostrčilovo náměstí

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://virtualni.praha.eu/namesti/ostrcilovo-namesti.html
  2. http://www.prahainfo.cz/encyklopedie/Ostr%E8ilovo+n%E1m%ECst%ED
  3. http://www.atlasceska.cz/praha/mestska-knihovna-ostrcilovo-namesti/