Ostřice ptačí nožka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxOstřice ptačí nožka
alternativní popis obrázku chybí
Ostřice ptačí nožka (Carex ornithopoda), na obrázku vlevo
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádlipnicotvaré (Poales)
Čeleďšáchorovité (Cyperaceae)
Rodostřice (Carex)
Binomické jméno
Carex ornithopoda
Willd., 1805
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostřice ptačí nožka (Carex ornithopoda) je druh jednoděložné rostliny z čeledi šáchorovité (Cyperaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o rostlinu dosahující výšky nejčastěji 5–15 cm. Je vytrvalá, trsnatá s krátkými oddenky. Listy jsou střídavé, přisedlé, s listovými pochvami. Lodyha je téměř oblá, nahoře trochu drsná, delší než listy. Čepele jsou asi 1–3 mm široké, ploché. Bazální pochvy jsou tmavě šedavě červenohnědé, vláknitě rozpadavé. Ostřice ptačí nožka patří mezi různoklasé ostřice, nahoře jsou klásky čistě samčí, dole čistě samičí. Klásky jsou dosti sblížené, samčí klásek bývá pouze 1, samičích bývá 2–3, jsou chudokvěté, obsahují nejčastěji pouhých 4–6 květů. Dolní samičí klásek je jen 5–10 (vzácně až 15) mm dlouhý s 0,5 cm dlouhou stopkou. Podobná ostřice prstnatá má dolní samičí klásek 10–25 mm dlouhý a jeho stopka je 1–3 cm dlouhá. Celé květenství připomíná ptačí pařát, odtud jméno. Okvětí chybí. V samčích květech jsou zpravidla 3 tyčinky. Čnělky jsou většinou 3. Plodem je mošnička, která je asi 2,5–3 mm dlouhá (ostřice prstnatá má mošničky 3–4, vzácněji až 4,5 mm dlouhé), tupě trojhranná, červenohnědá, krátce chlupatá, bezžilnatá na vrcholu zúžená do krátkého zobánku. Každá mošnička je podepřená plevou, která je žlutavě až černě hnědá, široce blanitě lemovaná. Kvete nejčastěji v dubnu až v květnu. Počet chromozómů: 2n= 54.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Ostřice ptačí nožka roste hlavně ve střední a severní Evropě, na jihozápad její areál zasahuje až do Pyrenejí, na východ po východní Karpaty. Mapka rozšíření viz zde: [1].

Rozšíření v Česku[editovat | editovat zdroj]

V ČR je to vzácný druh, patří k silně ohroženým rostlinám flóry ČR, kategorie C2. Nejčastěji se s ní můžeme setkat v Bílých Karpatech, v Čechách se vyskytuje jen ojediněle. Roste v pahorkatinách na křovinatých a travnatých stráních. Častější je v rakouských Alpách a slovenských Karpatech.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Grulich V. et Řepka V (2002): Carex L. In: Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]