Přeskočit na obsah

Orb (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Orb
řeka v Béziers
řeka v Béziers
Základní informace
Délka toku135,4 km
Plocha povodí1585 km²
Průměrný průtok23,4 m³/s
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
FrancieFrancie Francie (Midi-Pyrénées, Languedoc-Roussillon)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Středozemní moře
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Orb je řeka na jihu Francie (Midi-Pyrénées, Languedoc-Roussillon). Její celková délka je 135,4 km. Plocha povodí měří 1585 km² a zasahuje na území dvou departementů (Aude, Aveyron).

Podle řeky je pojmenováno šest obcí La Tour-sur-Orb, Cessenon-sur-Orb, Colombières-sur-Orb, Lignan-sur-Orb, Le Poujol-sur-Orb a Bousquet-d'Orb.

Průběh toku

[editovat | editovat zdroj]

Pramení ve Francouzském středohoří v části zvané Escandorgue v nadmořské výšce 820 m na území obce Cornus pod horou Bouviala. Na území obcí Ceilhes-et-Rocozels a Avène naplňuje přehradní nádrž Avène a dále pokračuje Orbskou soutěskou u obce Bousquet-d'Orb. U obce Bédarieux obtéká masív Faugères. Dále protéká termálními lázněmi Lamalou-les-Bains a skrze Faugères směřuje k obci Cessenon-sur-Orb, kde vtéká do pobřežní nížiny. Pokračuje přes Béziers, křižuje Canal du Midi a v obci Valras-Plage ústí v přímořském letovisku do Lvího zálivu Středozemního moře.

Větší přítoky od pramene k ústí zachycuje tabulka:

Řeka Místo soutoku Strana přítoku Délka (km)
Graveson Le Bousquet-d'Orb levá 12,9
Mare Hérépian pravá 29,4
Héric ? pravá 13,9
Jaur Mons-la-Trivalle pravá 30
Vernazobres Cessenon-sur-Orb pravá 24,3
Rieutort ? levá 17,9
Taurou ? levá 24,9
Lirou ? pravá 29,6

Vodní režim

[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jsou převážně dešťové srážky. Nejvíce vody má řeka v zimě a nejméně v létě. Průměrný průtok vody činí u Béziers 23,7 m³/s. Maximální průměrný měsíční průtok činí 40,6 m³/s v lednu a minimální 5,33 m³/s v srpnu.

Osídlení

[editovat | editovat zdroj]

Protéká obcemi les Aires, Avène, Bédarieux, Béziers, le Bousquet-d'Orb, Causses-et-Veyran, Cazouls-lès-Béziers, Ceilhes-et-Rocozels, Cessenon-sur-Orb, Le Clapier, Colombières-sur-Orb, Cornus, Fondamente, Hérépian, Joncels, Lamalou-les-Bains, Lignan-sur-Orb, Lunas, Maraussan, Mons, Murviel-lès-Béziers, le Poujol-sur-Orb, Romiguières, Roquebrun, Roqueredonde, Saint-Martin-de-l'Arçon, Sauvian, Sérignan, Thézan-lès-Béziers, la Tour-sur-Orb, Valras-Plage, Vieussan, Villeneuve-lès-Béziers.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Orb na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]