Bombardování Iráku 1998

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Operace Pouštní liška)
Skočit na: Navigace, Hledání
Operace Pouštní liška
Konflikt:
Řízená střela BGM-109 Tomahawk
Řízená střela BGM-109 Tomahawk
Trvání: 16. prosinec, 199819. prosinec, 1998
Naplánováno: {{{plánováno}}}
Cíl: {{{cíl}}}
Místo: Perský záliv
Casus belli: {{{příčina}}}
Výsledek:
Změny území: {{{Území}}}
Strany
Spojené státy americké Spojené státy americké
Flag of the United Kingdom.svg Spojené království
Flag of Canada.svg Kanada
Flag of Iraq (1991-2004).svg Irák
Velitelé
Flag of the United States.svg Anthony Zinni Flag of Iraq (1991-2004).svg Saddam Hussein
Síla
30,500 -
Ztráty
- zabitých: 600-2,000
{{{poznámky}}}

Bombardování Iráku 1998 (kódový vojenský název: Operace Desert Fox, česky: pouštní liška) bylo významnou čtyřdenní bombardovací kampaň probíhající od 16. prosince do 19. prosince 1998, kterou vedly Spojené státy a Velká Británie proti vybraným iráckým cílům. Tyto údery byly nařízeny americkým prezidentem Billem Clintonem a byly podniknuty jako reakce na vytrvalé odmítání Iráku podrobit se rezolucím Rady bezpečnosti OSN a současně neustále zasahování do činnosti komise zvláštních inspektorů OSN (UNSCOM). Komise přitom během svého působení shromáždila dost důkazů o tom, že Irák tajně pracuje na vývojových projektech a připravuje výrobu balistických raket. Cílem všech řízených střel a bombardovacích útoků bylo proto maximálně omezit schopnost Saddáma Husajna vyrábět zbraně hromadného ničení.

Americké a britské ozbrojené síly[editovat | editovat zdroj]

Spojené státy soustředily před celým útokem – 24 100 vojáků (asi 12 000 z nich v Kuvajtu), 22 válečných lodí, letadlovou loď USS Enterprise, letadlovou loď USS Carl Vinson, 6 raketových ponorek, 12 útočných ponorek a 202 bojových letounů. Velká Británie soustředila výrazně menší sílu – 12 bojových letounů Panavia Tornado v Kuvajtu, 6 průzkumných letounů Panavia Tornado v Saúdské Arábii, 2 tankovací letouny v Turecku, 1 válečnou fregatu a 1 zásobovací loď.

Výsledky operace[editovat | editovat zdroj]

Operace Desert Fox byla charakteristická masovým použitím řízených střel s plochou dráhou letu vypouštěných z lodí a letounů B-52 Stratofortress a taktikou komplexního umlčování protivzdušné obrany protivníka SEAD. V menším měřítku byly použity taktické letouny. Celý systém velení, řízení a spojení byl téměř kompletně zničen. Hlavně byla zasažena většina objektů a zařízení na výrobu balistických raket.

Američané a Britové napadli asi 100 různých cílů především ve střední a jižní části Iráku. Hlavním cílem všech útoků se stala irácká zařízení na vývoj a výrobu protizemních střel a jejich bojových hlavic. Údery dále směřovaly na více než 30 postavení protivzdušné obrany, šest letišť, dvě desítky velitelských i komunikačních center. Spojenci napadli také deset postavení Republikánských gard a některé další cíle (telefonní ústředny, rafinérie ropy a podobně). Nedošlo však k napadení známých skladů chemických a biologických zbraní z obavy před rozšířením jedovatých látek do vzduchu.

Reakce světa[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]