Bombardování Iráku 1998

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Operace Pouštní liška
Řízená střela BGM-109 Tomahawk
Řízená střela BGM-109 Tomahawk
trvání: 16. prosinec, 199819. prosinec, 1998
místo: Perský záliv
výsledek: Zastavení palby
  • Spousta irácké infrastruktury zničena
strany
Spojené státy americké USA
Flag of the United Kingdom.svg Spojené království
Flag of Canada.svg Kanada
Flag of Iraq (1991–2004).svg Irák
velitelé
Spojené státy americké Anthony Zinni Flag of Iraq (1991–2004).svg Saddám Husajn

síla
30 500 Neznámá
ztráty
Žádné 600-2 000 zabitých[1]

Bombardování Iráku 1998 (kódový vojenský název: Operace Desert Fox, česky: pouštní liška) bylo významnou čtyřdenní bombardovací kampaň probíhající od 16. prosince do 19. prosince 1998, kterou vedly Spojené státy a Velká Británie proti vybraným iráckým cílům. Tyto údery byly nařízeny americkým prezidentem Billem Clintonem a byly podniknuty jako reakce na vytrvalé odmítání Iráku podrobit se rezolucím Rady bezpečnosti OSN a současně neustále zasahování do činnosti komise zvláštních inspektorů OSN (UNSCOM). Komise přitom během svého působení shromáždila dost důkazů o tom, že Irák tajně pracuje na vývojových projektech a připravuje výrobu balistických raket. Cílem všech řízených střel a bombardovacích útoků bylo proto maximálně omezit schopnost Saddáma Husajna vyrábět zbraně hromadného ničení.

Americké a britské ozbrojené síly[editovat | editovat zdroj]

Spojené státy soustředily před celým útokem – 24 100 vojáků (asi 12 000 z nich v Kuvajtu), 22 válečných lodí, letadlovou loď USS Enterprise, letadlovou loď USS Carl Vinson, 6 raketových ponorek, 12 útočných ponorek a 202 bojových letounů. Velká Británie soustředila výrazně menší sílu – 12 bojových letounů Panavia Tornado v Kuvajtu, 6 průzkumných letounů Panavia Tornado v Saúdské Arábii, 2 tankovací letouny v Turecku, 1 válečnou fregatu a 1 zásobovací loď.

Výsledky operace[editovat | editovat zdroj]

Pumami naložený letoun B-1B na základně Ellsworth AFB 17. prosince 1998.

Operace Desert Fox byla charakteristická masovým použitím řízených střel s plochou dráhou letu vypouštěných z lodí a letounů B-52 Stratofortress a taktikou komplexního umlčování protivzdušné obrany protivníka SEAD. V menším měřítku byly použity taktické letouny. Celý systém velení, řízení a spojení byl téměř kompletně zničen. Hlavně byla zasažena většina objektů a zařízení na výrobu balistických raket.

Američané a Britové napadli asi 100 různých cílů především ve střední a jižní části Iráku. Hlavním cílem všech útoků se stala irácká zařízení na vývoj a výrobu protizemních střel a jejich bojových hlavic. Údery dále směřovaly na více než 30 postavení protivzdušné obrany, šest letišť, dvě desítky velitelských i komunikačních center. Spojenci napadli také deset postavení Republikánských gard a některé další cíle (telefonní ústředny, rafinérie ropy a podobně). Nedošlo však k napadení známých skladů chemických a biologických zbraní z obavy před rozšířením jedovatých látek do vzduchu.

Reakce světa[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Twentieth Century Atlas - Death Tolls [online]. users.erols.com [cit. 2008-10-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]