Operace Bioscop

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Operace Bioscop byl krycí název pro paradesantní výsadek vyslaný během II. světové války z Anglie na území Protektorátu Čechy a Morava. Výsadek byl organizován zpravodajským odborem exilového Ministerstva národní obrany a byl řazen do první vlny výsadků.

Složení a úkoly[editovat | editovat zdroj]

Výsadek byl tvořen rotným Bohuslavem Koubou, četařem aspirantem Josefem Bublíkem a četařem Janem Hrubým. Skupina měla za úkol společně se skupinou Bivouac provádět sabotáže v továrnách, zejména ve Zbrojovce ve Vsetíně a na vybraných tratích na Moravě.

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Členové výsadku byli společně s členy Steelu a Bivouacu vysazeni v noci ze 27. na 28. dubna 1942 u osady Požáry u Křivoklátu. Na místě zakopali kontejner s materiálem, který si přinesli s tím, že se pro něj později vrátí (materiál později zajistili Němci). Poté se přesunuli ke Slanému, kde se rozdělili.

Kouba v Praze našel Opálku. Poté se pokusil společně s Valčíkem, Mikšem a místním odbojářem u osady Požáry vyzvednout ukrytý materiál. To se jim nepodařilo. Poté se v Kutné Hoře, kde hledal pomoc, dozvěděl, že je mu gestapo na stopě a spáchal sebevraždu jedem, který si přivezl s sebou.

Bublík s Hrubým se nejprve přihlásili u kontaktu v Uherském Hradišti. Kontaktní osoba však již byla ve vězení. Vrátili se tedy do Prahy, kde se připojili k dalším výsadkářům a po atentátu na Heydricha zahynuli v pravoslavném chrámě sv. Cyrila a Metoděje.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PACNER, Karel. Československo ve zvláštních službách (1939-1945) díl II.. Praha: Themis, 2002. ISBN 80-7312-008-9. 
  • HANÁK, Vítězslav. Muži a radiostanice tajné války. Dvůr Králové nad Labem: ELLI print, 2002. ISBN 80-239-0322-5. 
  • REICHL, Martin. Cesty osudu. Cheb: Svět křídel, 2004. ISBN 80-86808-04-1.