Operace Steel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Radista svobodník Oldřich Dvořák

Operace Steel byl krycí název pro paradesantní výsadek vyslaný během II. světové války z Anglie na území Protektorátu Čechy a Morava. Výsadek byl organizován zpravodajským odborem exilového Ministerstva národní obrany a byl řazen do první vlny výsadků.

Složení a úkol[editovat | editovat zdroj]

Výsadek byl tvořen pouze radistou svobodníkem Oldřichem Dvořákem. Jeho úkolem bylo předat odboji novou vysílačku jako náhradu za vysílačku dosluhující.

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Dvořák byl, společně s výsadky Bioscop a Bivouac vysazen v noci z 27. na 28. dubna 1942 u Křivoklátu. Vysílačku na místě dopadu Dvořák zakopal. Nešťastnou náhodou ji ale vyoral kočí a četníci z Křivoklátu ji předali gestapu. Dvořák se zatím dostal přes Prahu do Vojtíškovy tiskárny v Lázních Bělohrad, kde se setkal s npor. Bartošem. Ten mu dal příkaz vysílačku vyzvednout. Poté, co se Dvořák dozvěděl, že vysílačka je v rukách gestapa, vrátil se zpět za Bartošem. Dále pomáhal s plněním různých úkolů. Pohyboval se mezi Plzní a Prahou a pod cizím jménem žil v Plzni (po atentátu na Heydricha se skrýval v nemocnici na interním oddělení profesora MUDr. Františka Šimera). Udržoval pouze kontakt s radistou Františkem Peltánem, obsluhujícím vysílačku odbojové skupiny ÚVOD. Po zničení Silveru A se pokusil dostat na Slovensko, ale byl zastřelen těsně za hranicí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PACNER, Karel. Československo ve zvláštních službách (1939-1945) díl II.. Praha: Themis, 2002. ISBN 80-7312-008-9. 
  • HANÁK, Vítězslav. Muži a radiostanice tajné války. Dvůr Králové nad Labem: ELLI print, 2002. ISBN 80-239-0322-5. 

Související články[editovat | editovat zdroj]