Onchocerciáza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Onchocerciáza nebo také říční slepota je chronické parazitární onemocnění způsobené hlísticemi druhu Onchocerca volvulus. Vlasovci se přenáší na člověka štípnutím infikované černé mušky z rodu Simulius. Tato malá, ostře bodající muška se množí v rychle tekoucích řekách v tropickém a subtropickém pásmu Afriky. Tato nemoc sužuje lidi žijící v blízkosti takovýchto řek. Hlístice napadají i návštěvníky těchto lokalit a mohou v lidském těle přežívat po mnoho let, než se projeví příznaky nemoci. Po celé roky putují tělem, napadají orgány, včetně oka, kde mohou způsobit i naprosté oslepnutí.

Pro lidi žijící v těchto oblastech byla říční údolí vždy nejproduktivnějšími oblastmi, které skýtaly úrodnou půdu, ryby a vodu. Pro velké množství černých mušek začalo být hospodaření v takových oblastech ekonomicky nemožné. Osady byly mnohdy opouštěny. Obyvatele sužovaly roje mušek, kožní rány, svrbění a postupující slepota, proto se stěhovali od řek do vyšších méně úrodných oblastí. Na vrchovině kvůli zvyšování výnosnosti půdy dochází k erozi.

Objev původce slepoty[editovat | editovat zdroj]

V roce 1875 irský lékař vojenského námořnictva John O'Neill (1848–1913), který působil v nemocnici Addah Fort na Zlatém pobřeží v dnešní Ghaně, prozkoumal a popsal miniaturní larvu vlasovce, jejíž velikost je 0,25 mm jenž způsobovaly svědění kůže, označované místními lidmi jako kru-kru, které je jedním z charakteristických znaků onchocerciázy.

Boj proti nemoci[editovat | editovat zdroj]

V roce 1974 rozšíření onchocerciázy, zvláště v západní Africe, přiměl Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) k zahájení rozsáhlé kampaně k eliminaci této choroby. Na počátku programu trpěl v západní Africe touto nemocí více než milion lidí, 100 000 z nich mělo chronické oční problémy a 35 000 bylo slepých. Součástí programu na kontrolu onchocerciázy (OCP) bylo omezení lokálního výskytu muchničky s využitím rozprašování larvicidů nad řekami z letadel, podáváním léku Ivemercin[1] nebo Mectizan[2] a stěhování lidí z oblastí s vysokým rizikem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Opomíjené tropické nemoci
  2. Světlo pro svět

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]