Přeskočit na obsah

Nový Svět (Hradčany)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nový Svět
Ulice Nový Svět
Ulice Nový Svět
Umístění
StátČeskoČesko Česko
MěstoPraha
Městská částPraha 1
ČtvrťHradčany
Poloha
Začíná naU Brusnice, U Kasáren
50°5′27″ s. š., 14°23′35″ v. d.
Končí naČernínská
50°5′28″ s. š., 14°23′23″ v. d.
Další údaje
Kód ulice462756
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nový Svět na pražských Hradčanech v městské části Praha 1 se nachází severozápadním směrem od Pražského hradu poblíž někdejších městských hradeb v okolí stejnojmenné pražské ulice. Jedná se o velice malebné zákoutí s křivolakými uličkami a malými obytnými domečky, které se nachází stranou od hlavního turistického ruchu. Jedná se vlastně o bývalé hradčanské předměstí, které vzniklo někdy v polovině 14. století na staré cestě směrem ke Střešovicím. V roce 1360 bylo na podkladě rozhodnutí císaře Karla IV. začleněno k Hradčanům v tehdy nově vznikajícím městském opevnění. Původ vzniku této části Hradčan není přesně znám, jednalo se patrně o předhradí Pražského hradu, které vzniklo postupným zasypáváním strže a údolí potoka Brusnice (což je de facto horní konec Jeleního příkopu, ve kterém se zde nachází, mimo jiné, např. tenisové kurty, dětské hřiště, malé zahrádky apod.).

Významní obyvatelé

Na Novém Světě žije nebo žilo spoustu významných umělců jako například režisér a animátor Jan Švankmajer s ženou Evou, sochař Josef Nálepa, filmoví režiséři Jindřich Polák, Karel Kachyňa, malíř Milan Knížák, sklář Bořek Šípek, grafici Jiří Anderle a Vladimír Suchánek, fotografové Jan Reich a Ota Pajer, malíř Jan Zrzavý, malíř Reon Argondian (Jan Zahradník) nebo v 16. století Tycho Brahe.

Okolní objekty a instituce

Literatura

  • RUTH, František. Kronika královské Prahy a obcí sousedních. Praha: Pavel Körber, 1903-1904. 1246 s. Dostupné online. Kapitola Nový svět, s. 795. 

Externí odkazy