Nizozemská organizace pro aplikovaný vědecký výzkum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nizozemská organizace pro aplikovaný vědecký výzkum
Nieuw Babylon, od roku 2015 sídlo organizace
Nieuw Babylon, od roku 2015 sídlo organizace
ZkratkaTNO
Vznik1932
Právní formaveřejnoprávní korporace
SídloDen Haag, Nizozemí
Počet zaměstnanců3800
Oficiální webwww.tno.nl
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nederlandse Organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek (TNO; anglicky Netherlands Organisation for Applied Scientific Research) je nezisková společnost, v Nizozemsku, která se zaměřuje na aplikovaní vědy.

TNO je organizace, která provádí výzkum a nabízí odborné poradenské služby pro firmy, samosprávy a veřejné organizace. Se zhruba 3800 zaměstnanci, kteří rozvíjí a aplikují znalosti z vědecké sféry, tvoří TNO největší výzkumný ústav v Nizozemsku. Mimo jiné TNO testuje a certifikuje produkty a služby, a provádí nezávislé hodnocení kvality.

TNO se může do jisté míry porovnat výzkumné organizaci Fraunhofer Society v Německu, CSIRO v Austrálii a nebo Joanneum Research v Rakousku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

TNO bylo založeno na základě Nizozemského zákona z roku 1932, kde se mimo jiné vztyčila mise TNO: podpora společnosti a vlády s inovativními a praktickými znalostmi.[1]

Zaměření výzkumu[editovat | editovat zdroj]

Výzkum je v TNO zaměřen na 5 oblastí:

V roce 1994 se TNO Primate Centre v Rijswijku, Nizozemí, stalo nezávislou organizací, tzv. Biomedicínské centrum pro výzkum primátů.

TNO je součástí konsorcia, které postavilo jako první na světě cyklostezku vyrobenou ze solárních panelů, známou jako "SolaRoad".[2][3]

Umístění[editovat | editovat zdroj]

TNO má sídlo v Haagu. Výzkumné ústavy se nachází v: Delft, Rijswijk, Leiden, Groningen, Apeldoorn, Helmond, Soesterberg, Utrecht, Den Helder, Zeist a Eindhoven. TNO má také mezinárodní pobočky v Tokiu (Japonsko), Toronto (Kanada), Bruselu (Belgie), Doha (Katar), Singapuru a Aruba, které slouží zejména pro kontakt se zákazníky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Netherlands Organisation for Applied Scientific Research na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]